Żołnierze w służbie historii Patryk Januszewski - Konkurs I edycja -

Żołnierze w służbie historii Konkurs dla uczniów „klas mundurowych”

Nawigacja

Konkurs I edycja

Zbigniew Dąbkowski


Nazwa szkoły
VLO im Stanisława Lema Koszalin
Ulica i nr domu szkoły
Jedności 9
Kod pocztowy szkoły
75-401
Miasto szkoły
Koszalin

Dane zespołu

Nauczyciel – Opiekun - imię i nazwisko
Zbigniew Dąbkowski

Pierwszy uczeń

Uczeń 1 – imię i nazwisko
Patryk Januszewski

Drugi uczeń

Uczeń 2 – imię i nazwisko
Wojciech Jaroszyk

Trzeci uczeń

Uczeń 3 – imię i nazwisko
-

Miejsce pamięci

Nazwa miejsca
Warszawa (aktualnie bohater pracy mieszka w Koszalinie)
Lokalizacja
Array
Dokładny opis miejsca
Realizując konkurs przeprowadziliśmy wywiad z powstańcem warszawskim Panem Alfredem Łąpiesiem zamieszkałym w Koszalinie. W oparciu o wywiad nakręciliśmy film, posiłkując się grypą rekonstrukcyjną "Perun". Pan łąpieś urodził się w Warszawie przy ulicy Rejtana. Brat bohatera naszej pracy w czasie wojny był stolarzem i żołnierzem Armii Krajowej. Wykonywał magazynki do broni, o czym dowiedzieli się Niemcy. Bratu udało się ukryć. Natomiast cały czas był poszukiwany przez Getapo. Aby wytropić brata, Niemcy aresztowali jego braci w tym bohatera naszej pracy. Pan A. Łąpieś w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej spędził prawie rok. W chwili wybuchu powstania uciekł z więzienia. Dołączył do powstańców, do oddziału saperów, w którym zajmował się aprowizacją oddziału. W wyniku walk został ranny, trafił do szpitala polowego. Po upadku powstania znalazł się wraz z grupą powstańców w transporcie do obozu (prawdopodobnie do Oświecimia). Podczas postoju w miejscowości Sławiki (25 km od Krakowa), uciekł z transportu kolejowego. Rok później poprzez Gdańsk przyjechał do Koszalina.
Zdjęcia

Żywa lekcja historii

Opis przeprowadzonej żywej lekcji historii
Żywą lekcję historii przeprowadziliśmy w Gimnazjum numer IV w Koszalinie. Podczas zajęć wykorzystaliśmy przygotowany przez nas film. Korzystaliśmy także z ogólnodostępnych informacji na temat powstania warszawskiego. Zaprezentowaliśmy fragmenty wypowiedzi Pana Alfreda Łąpiesia. Tematyka lekcji spotkała się z zainteresowaniem uczniów i dyskusją na temat powstania warszawskiego.
Zdjęcia
Pliki
Plik 1 Plik 2 Plik 3 Plik 4 Plik 5
Plik ZIP lub RAR
-

Sylwetka bohatera

Imię i nazwisko bohatera
Alfred Łąpieś
Lata życia
1929 - do dziś
Opis postaci
Realizując konkurs przeprowadziliśmy wywiad z powstańcem warszawskim Panem Alfredem Łąpiesiem zamieszkałym w Koszalinie. W oparciu o wywiad nakręciliśmy film, posiłkując się grypą rekonstrukcyjną "Perun". Pan Łąpieś urodził się w Warszawie przy ulicy Rejtana. Brat bohatera naszej pracy w czasie wojny był stolarzem i żołnierzem Armii Krajowej. Wykonywał magazynki do broni, o czym dowiedzieli się Niemcy. Bratu udało się ukryć. Natomiast cały czas był poszukiwany przez Getapo. Aby wytropić brata, Niemcy aresztowali jego braci w tym bohatera naszej pracy. Pan A. Łąpieś w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej spędził prawie rok. W chwili wybuchu powstania uciekł z więzienia. Dołączył do powstańców, do oddziału saperów, w którym zajmował się aprowizacją oddziału. W wyniku walk został ranny, trafił do szpitala polowego. Po upadku powstania znalazł się wraz z grupą powstańców w transporcie do obozu (prawdopodobnie do Oświecimia). Podczas postoju w miejscowości Sławiki (25 km od Krakowa), uciekł z transportu kolejowego. Rok później poprzez Gdańsk przyjechał do Koszalina.
Wykorzystane źródła
Wywiad z bohaterem filmy,
Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=kXYTWUyE8WQ&t=4s
do góry