Miło nam przedstawić zwycięzców pierwszej edycji konkursu „Żołnierze w służbie historii”.
Konkurs jest adresowany do uczniów klas mundurowych w ramach współpracy Biura Edukacji Narodowej IPN i Departamentu Edukacji Kultury i Dziedzictwa MON. Jego celem jest zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski ze szczególnym uwzględnieniem historii oręża polskiego w XX wieku oraz jego wkładu w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości i odbudowę Państwa Polskiego.
Tematem pierwszej edycji byli „bohaterowie września 1939 r.” – żołnierze walczący w wojnie w obronie Polski we wrześniu 1939 r.
W ramach konkursu w oddziałach IPN w roku szkolnym 2018/2019 obyły się warsztaty poświęcone historii polskiego wysiłku zbrojnego we wrześniu 1939 r., pracy ze źródłem historycznym oraz szkolenia z zakresu prowadzenia wywiadu ze świadkiem historii.
Poniżej przedstawiamy listę nagodzonych zespołów:
LAUREACI
Zespół Szkół w Dobrym Mieście
opiekun: Alina Ślimak
Karolina Mroczkowska, Marcin Wójcik, Remigiusz Chomej
Prywatne Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży w Nowym Targu
opiekun: Krzysztof Tekiel
Katarzyna Błazoszek, Justyna Kmin, Patryk Rayski
Prywatne Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży w Nowym Targu
opiekun: Krzysztof Tekiel
Marcin Jandura, Marcin Owsiak, Filip Kiszczyński
Zespól Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu
opiekun: Marzena Szulczyńska
Radosław Smoter, Julia Ptak, Krystyna Pajor
I Liceum Ogólnokształcące PUL w Wołominie
opiekun: Agnieszka Kaczyńska
Weronika Cwynar, Aleksandra Borzyńska, Klaudia Wernik
Zespół Szkół. im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie
opiekun: Aneta Nowicz-Budziszewska
Klementyna Dudek, Natalia Napora, Julia Miedzińska
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. J.Radomskiego w Tychowie
opiekun: Daniel Wach
Patryk Kot, Leszek Łomako, Jakub Gromada
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Chwałowicach
opiekun: Renata Bielecka
Aleksandra Bębenek, Przemysław Siarzynski
Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Łomży
opiekun: Barbara Jasińska
Katarzyna Polit, Izabela Kosakowska, Kinga Lanczewska
Zespół Szkół im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie
opiekun: Mariusz Kubis
Ewa Kaniewska, Daniel Kluźniak, Nikola Derda
V Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Lema Koszalin
opiekun: Zbigniew Dąbkowski
Patryk Januszewski, Wojciech Jaroszyk
Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stanisława Staszica w Kościelcu
opiekun: Aneta Gorzkowska
Zofia Bartczak, Aleksandra Grabska, Sandra Gralak
WYRÓŻNIENI:
I Liceum Ogólnokształcące im. J. Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich
opiekun: Celina Konieczny
Łukasz Mordal, Dawid Hytrek
Liceum Służb Mundurowych we Wrocławiu
opiekun: Izabela Turbańska
Dominika Wiśniewska, Filip Gusiacki, Fabian Czarnecki
Zespół Szkół Akademickich im. Obrońców Wisły 1920 roku we Włocławku
opiekun: Monika Jeske
Wiktoria Michalak, Katarzyna Czerwińska
Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Łomży
opiekun: Barbara Jasińska
Mateusz Przestrzelski, Martyna Sawicka, Ilona Węgrowska
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim
opiekun: Maciej Rydzewski
Kacper Kłos, Tobiasz Głowacki, Konrad Hubert Nowak
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rydułtowach
opiekun: Klaudia Szombara
Agata Maroszek, Kamil Jerzycki, Jakub Karwot
Gratulujemy laureatom, którzy w dniach 2.10 – 9.10.2019 pojadą w objazd edukacyjny do Włoch śladami 2. Korpusu Polskiego armii gen. Władysława Andersa. Wszystkich nagodzonych (laureatów
i wyróżnione zespoły) zapraszamy na uroczystą Galę Finałową konkursu w październiku w Warszawie.