Żołnierze w służbie historii Wyjazd edukacyjny śladami 2. Korpusu Polskiego - Aktualności -

Żołnierze w służbie historii Konkurs dla uczniów „klas mundurowych”

Nawigacja

Wyjazd edukacyjny śladami 2. Korpusu Polskiego

Wyjazd edukacyjny młodych żołnierzy 2-9.10.2019 r.– laureatów pierwszej edycji konkursu dla klas mundurowych, organizowanego wspólnie przez Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.

Tematem konkursu „Żołnierze w służbie historii” byli w tym roku „bohaterowie września 1939 r.” – żołnierze walczący w wojnie w obronie Polski we wrześniu 1939 r. Dokładnie 80 lat temu III Rzesza i Związek Sowiecki podzieliły nasz kraj między siebie. Upadły Hel i Westerplatte, poddała się Warszawa i twierdza Modlin. Ale żołnierze Wojska Polskiego się nie poddali. Walczyli dalej w tworzącej swe zalążki już we wrześniu 1939 r. podziemnej armii, a także na emigracji – w 1. i 2. Korpusie.

 

2 i 3 października 2019: Drezno – Norymberga – Dachau

Pierwsze dni wyprawy minęły w podróży, a z początkiem roku akademickiego laureaci dotarli do Drezna, stolicy Saksonii związanej niegdyś unią personalną z Rzecząpospolitą poprzez dynastię Wettynów. Po spacerze szlakiem barokowej architektury uczestnicy udali się na nocleg w Norymberdze, którą można było zobaczyć późnym wieczorem. W Norymberdze 15 września 1935 r. ustanowiono w III Rzeszy najbardziej niecywilizowane i nieludzkie prawo – tzw. ustawy norymberskie, określające przynależność rasową i pozbawiające praw ludność żydowską. Po II wojnie światowej sądzono tu niemieckich zbrodniarzy wojenych, generałów i ministrów totalitarnego państwa. 

3 października młodzi żołnierze dotarli do stolicy Bawarii i zwiedzili Dachau, gdzie znajduje się pierwszy w Europie niemiecki obóz koncentracyjny, będący „wzorem” dla kolejnych. To tu więziono 43 naukowców, profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego, aresztowanych podstępnie 1 października podczas inauguracji roku akademickiego w 1939 r.  Dachau pełnił funkcję głównego obozu dla duchownych z kościołów chrześcijańskich. Około. 3 tys. (w tym 1773 z Polski) zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich zostało zesłanych do Dachau.

3 października to także święto zjednoczenia Niemiec po II wojnie światowej. 

Przebijając się przez Aply, które przekraczał Hannibal w swej wyprawie na Rzym, uczestnicy wyjazdu dotarli do Werony zwanej Bramą do Włoch, położonej w Galii Przedalpejskiej.

 

4 i 5 października 2019: Werona – Monte Cassino

Werona, miasto Dantego i Szekspira, jest jednym z niewielu miast Italii, gdzie pozostały liczne zabytki z czasów rzymskich, m.in. amfiteatr, mury miasta i brama Borsari. W mieście rozgrywa się akcja największego romansu w światowej literaturze, czyli „Romea i Julii” Szekspira. Autor nigdy nie odwiedził Werony, ale ją poznał poprzez pisma Luigiego da Porto, Masuccia Saletarnitana i Mattea Bandella, które go zainspirowały do napisania jednego ze swoich najsłynniejszych dzieł. Dante Alighieri podczas wygnania z Florencji zatrzymywał się w Weronie wiele razy i część „Boskiej komedii” zatytułowaną „Raj” dedykował wspomnieniom z tego miasta.

Kolejnego dnia z małej miejscowości Spiazzi nad jeziorem Garda, gdzie znajduje się malownicze sanktuarium w skale Madonna della Corona, uczestnicy kontynowali wyprawę w kierunku Monte Cassino.

W sobotę 5 października młodzi żołnierze dotarli do celu swej podróży. Szlakiem bohaterów wspięli się na wzgórze ofiarne 593, gdzie najcięższe walki toczyły bataliony Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. Przeszli koło ruin klasztoru Santa Maria dell' Albaneta na pole bitwy 4 pułku pancernego. Na koniec oddali hołd żołnierzom na polskim cmentarzu, gdzie spoczywa także dowódca 2 Korpusu gen. Władysław Anders.

Bitwa o Monte Cassino (zwana także bitwą o Rzym) to w rzeczywistości cztery starcia stoczone przez wojska alianckie z Niemcami.Po udanych lądowaniach aliantów w Kalabrii, Tarencie i Salerno na początku września 1943 roku i po kapitulacji Włoch w tym samym miesiącu siły niemieckie zaczęły się powoli wycofywać na północ, przygotowując jednocześnie tzw. Linię Gustawa – silnie ufortyfikowany i trudny do zdobycia pas umocnień obronnych. 15 lutego 1944 na opactwo benedyktynów w Cassino spadło 576 ton alianckich bomb, doszczetnie niszcząc zabytkowy klasztor.

Kolejno wzgórze próbowały zdobyć doświadczone odziały Brytyjczyków, Hindusów i Nowozelandczyków. Mimo silnego ognia zaporowego artylerii niemieckiej, ostrzału z broni strzeleckiej i maszynowej z doskonale zamaskowanych bunkrów, pomimo ponoszonych strat i wycieńczenia Polakom udawało się zajmować kolejne pozycje. W nocy 17/18 maja 1944 Niemcy opuścili klasztor, obawiając się okrążenia. Rankiem nad Monte Cassino powiewała już polska flaga.

Po II wojnie światowej rząd włoski odbudował klasztor, a papież Paweł VI rekonsekrował go w 1964. Dziś można podziwiać dziedziniec i wnętrza tego wspamiałego klasztoru w którym znajduje się grób świętego Benedykta, patorna Europy.

 

6 i 7 października: Loreto – Bolonia

W niedzielę 6 października wyprawa edukacyjna młodych żołnierzy dotrała do sanktuarium w Loreto. Sanktuarium Domu Świętego składa się z XV-wiecznej bazyliki oraz starożytnego Santa Casa. Wewnątrz Santa Casa znajduje się rzeźba przedstawiającą Madonnę z Loreto. Historia tego budynku sięga co najmniej końca okresu krucjat. Według tradycji jest to część domu z Nazaretu w którym Maryja urodziła się i wychowała. W bazylice znajduje się także kaplica polska z freskami przedstawiajacymmi dwa najwieksze polskie zwycięstwa – odsiecz wiedeńską 1683 i bitwę warszawską 1920.

Na cmentarzu w Loreto są pochowani żołnierze 2 Korpusu w tym 20-letni Zbigniew Okulicki syn Leopolda Okulickiego.

Offagna położona jest kilka kilometrów na zachód od Ankony, gdzie znajduje się Muzeum Wyzwolenia. Ankonę po ciężkich walkach i bez użycia ciężkiej artylerii 2 Korpus Polski zdobył 18 lipca 1944 r. Ten ważny port nad Adriatykiem umożliwił następnie aliantom przełamanie lini Gotów. W starożytnym Ariminum, obecnie Rimini, uczestnicy wyjazdu mogli wieczorem podziwiać zabytki architektury – Most Tyberiusza, Łuk Augusta oraz zamek rodu Malatesta.

Forli i Imola to kolejne miasta na szlaku armii gen. Andersa, do których 7 października dotarlii uczestnicy wyjazdu edukacyjnego . W Bolonii, na największym polskim cmentarzu wojskowym w Italii młodzież oddała hołd żołnierzom, a następie zwiedzili miasto. 74 lata temu przez Porta Maggiore do Bolonii wkroczyła polska armia. W 1947 r. 2 Koprus Polski został rozwiązany, a żołnierzy przeniesiono do Wielieij Brytanii, większość pozostała na emigracji.

8 i 9 października: powrót do domu

2 Korpus Polski zakończył swój szlak bojowy w Bolonii, a żołnierze armii gen. Andersa rozpoczęli długą drogę do domu – gdziekolwiek się on znajdował.

Ostatni nocleg w Italii uczestnicy wyjazdu edukacyjnego spędzili w Rosolina Mare, tuż przy laugunie weneckiej. 9 października z Pezinok, największego ośrodka jeździeckiego w Słowacji, laureaci wyruszyli do Polski. Tak zakończył się objazd szlakiem niedźwiedzia Wojtka i 2 Korpusu, będący nagrodą w pierwszej edycji konkursu dla klas mundurowych „Żołnierze w służbie historii”

Uczestnicy pokonali 4700 km. Przekraczali 7 razy granice europejskich państw, byli w Niemczech, Austrii, we Włoszech, w Czechach i Słowacji. Pod Monte Cassino, w Loreto i Bolonii oddali hołd swym bohaterom.

 

do góry