Żołnierze w służbie historii Łukasz Kobiałka - Konkurs II edycja -

Żołnierze w służbie historii Konkurs dla uczniów „klas mundurowych”

Nawigacja

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Marek Fiszer


Nazwa szkoły
Zespół Szkół Technicznych
Ulica i nr domu szkoły
al. Jana Pawła II 126/130
Kod pocztowy szkoły
42-200
Miasto szkoły
Częstochowa

Dane zespołu

Nauczyciel – Opiekun - imię i nazwisko
Marek Fiszer
E-mail
mfiszer@o2.pl
Telefon
509024094

Pierwszy uczeń

Uczeń 1 – imię i nazwisko
Łukasz Kobiałka
Klasa
I Technik Budownictwa
Profil klasy
POZNANIE SPECYFIKI BUDOWNICTWA WOJSKOWEGO ORAZ ELEMENTÓW RENOWACJI I REKONSTRUKCJI MILITARNEJ (KLASA MUNDUROWA)
E-mail
lukasz.kobialka26@gmail.com

Drugi uczeń

Uczeń 2 – imię i nazwisko
Dawid Jachimczak
Klasa
I Technik Budownictwa
Profil Klasy
POZNANIE SPECYFIKI BUDOWNICTWA WOJSKOWEGO ORAZ ELEMENTÓW RENOWACJI I REKONSTRUKCJI MILITARNEJ (KLASA MUNDUROWA)
E-mail
jachimczakdawid@onet.pl

Trzeci uczeń

Uczeń 3 – imię i nazwisko
Dominik Żurek
Klasa
I Technik Budownictwa
Klasa
POZNANIE SPECYFIKI BUDOWNICTWA WOJSKOWEGO ORAZ ELEMENTÓW RENOWACJI I REKONSTRUKCJI MILITARNEJ (KLASA MUNDUROWA)
E-mail
dominikzurek49@gmail.com

Miejsce pamięci

Nazwa miejsca
CMENTARZ W BRODACH NA UKRAINIE I W CZĘSTOCHOWIE
Lokalizacja
Array
Dokładny opis miejsca
W konkursie zdecydowaliśmy się na zaprezentowanie dwóch miejsc pamięci związanych z Mieczysławem Łykomskim. Pierwszym jest kwatera polskich żołnierzy na cmentarzu w Brodach poległych w bitwie, w której brał udział nasz bohater, i która zmieniła na zawsze jego życie. Drugim obiektem jest jego grób znajdujący się na cmentarzu w Częstochowie.

Miejscem pamięci, które prezentujemy jest cmentarz żołnierzy polskich poległych w wojnie polsko-bolszewickiej znajdujący się w Brodach na Ukrainie. To właśnie w tych walkach nasz bohater Mieczysław Łykowski został ranny i stracił nogę. Wielu jego kolegów oddało życie za Ojczyznę. Dokładna liczba pochowanych na cmentarzu do końca nie jest znana. Z niepotwierdzonych źródeł, znajduje się na nim około 3000 mogił polskich żołnierzy z I wojny oraz z 1920 roku. W czasach ZSRR część cmentarza została zdewastowana. Dopiero w 2011 roku udało się odkryć mogiły spod zarośli i śmieci. Obecnie wymagają jeszcze wkładu ogromnej pracy. Pamiętajmy, że jeszcze wiele polskich cmentarzy na dawnych Kresach Wschodnich czeka na uporządkowanie. W 2019 roku nasze klasy mundurowe porządkowały cmentarz w Rohatynie, gdzie znajduje się pomnik żołnierzy poległych właśnie w wojnie polsko-bolszewickiej. W tym roku również planowaliśmy wyjazd do Rohatynia, który niestety pokrzyżowała nam pandemia koronawirusa.


Miejscem upamiętniającym podpułkownika Mieczysława Łykowskiego w Częstochowie jest jego grób na cmentarzu komunalnym "Kule" przy ulicy Cmentarnej. Nagrobek znajduje się w sektorze 86, rząd 20, nr grobu 5. Jest wykonany z granitu, ma kształt prostokątnej płyty. Na grobie rodzinnym Łykowskich znajduje się napis dotyczący Naszego bohatera: "OCHOT. WOJ 1920 P.POR. AK 1902-1960"
Odwiedziliśmy grób i oddaliśmy cześć zmarłemu żołnierzowi zapalając znicze.
Zdjęcia

Miejsce pamięci nr 2

Zdjęcia

Miejsce pamięci nr 3

Zdjęcia

Żywa lekcja historii

Opis przeprowadzonej żywej lekcji historii
14 lutego 2020 roku w Ośrodku Kultury Filmowej "Iluzja" w Częstochowie odbyła się konferencja "Częstochowianie w walce o granice" inaugurująca projekt „Częstochowa a Cud Wisły”. W czasie spotkania zaprezentowano film o wizytach Piłsudskiego w Częstochowie, a także o częstochowianach zaangażowanych w wojnie 1920 roku – m.in. o Januszu Głuchowskim, braciach Gustawie i Rudolfie Dreszerach, Marianie „Żegocie”-Januszajtisie i Kazimierzu Buslerze. Referaty przygotowali uczniowie szkół częstochowskich.
Jednym z zaprezentowanych bohaterów był również Mieczysław Łykowski, którego wnuka Roberta Łykowskiego mieliśmy okazję gościć na konferencji. Nasz bohater w wieku 18-tu lat wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Walczył pod Brodami, gdzie został ciężko ranny i stracił nogę. To tragiczne wydarzenie nie załamało Pana Mieczysława, który postanowił w latach 30-tych objechać Polskę na rowerze. Dalej też był zaangażowany w działania patriotyczne. W czasie II wojny światowej działał czynnie w strukturach Armii Krajowej. Po wojnie podjął dalszą walkę w strukturach Konspiracyjnego Wojska Polskiego, jako podkomendny Stanisława Sojczyńskiego "Warszyca".
W konferencji wzięło udział dwadzieścia szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a liczba uczestników musiała być ograniczona z powodu wielkości sali, która liczy tylko 150 miejsc.
W czasie konferencji uczniowie Zespołu Szkół Technicznych zaprezentowali umundurowanie i sprzęt militarny w ramach realizowanego programu Ministerstwa Obrony Narodowej – Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe. Uroczystość przygotowali i poprowadzili nauczyciele Magdalena Papalska i Marek Fiszer.
Projekt historyczny miał być realizowany od lutego 2020 do czerwca 2020 roku, a jego tematyka związana jest z wydarzeniami wojny polsko – bolszewickiej. Jego główne założenie to propagowanie i utrwalanie wiedzy o częstochowianach zaangażowanych w walki o wschodnią granicę Polski w latach 1919-1921. Uchwała Sejmu RP, a także uchwała Senatu RP ustanowiła rok 2020 Rokiem Bitwy Warszawskiej. Celem naszego projektu jest zatem upamiętnienie 100-lecia bitwy warszawskiej. W ramach projektu przewidziano grę terenową, konferencje naukowe, konkurs plastyczny oraz rajd rowerowy. Niestety pandemia koronawirusa pokrzyżowała nam plany. Mamy nadzieję, że jesienią uda nam się dokończyć projekt. W załącznikach przesyłam regulaminy pozostałych akcji.
Zdjęcia
Pliki
Plik 1 Plik 2 Plik 3 Plik 4 Plik 5
Plik ZIP lub RAR
Plik ZIP lub RAR

Sylwetka bohatera

Imię i nazwisko bohatera
Mieczysław Łykowski
Lata życia
1902-1960
Opis postaci
Mieczysław Łykowski urodził się 22 marca 1902 roku jako dziecko Karola i Anny Rucińskiej. Po odzyskaniu Niepodległości 18-letni Mieczysław wstąpił jako ochotnik do Wojska Polskiego i poszedł na front bolszewicki. Walczył w bitwie pod Brodami, gdzie został ciężko ranny – stracił prawą nogę. Pierwsze słowa, które Mieczysław wypowiedział po przyjeździe do szpitala brzmiały: „Czy będę mógł jeździć kiedykolwiek na rowerze”? – „Ciesz się, braciszku, że w ogóle żyjesz i nie myśl o żadnych rowerach”- odpowiedział lekarz pułkowy.
Życie inwalidy nie było łatwe, każdy dzień był wyzwaniem. Podjął jednak decyzję, że uda się w podróż dookoła Polski na rowerze. 19 lipca 1938 r. Mieczysław rozpoczął swoja podróż, udając się z Częstochowy przez Poznań i Gdynię do Warszawy, następnie przez Białystok, Wilno, Brześć nad Bugiem, Łuck, Lwów, Kraków. Przebył trasę długości 3060 km. W podróży towarzyszył Mieczysławowi dziennik, w którym znalazły się wpisy różnych osób: sołtysów, sekretarzy, burmistrzów, a także znanych polityków, jak choćby Józefa Becka - ministra spraw zagranicznych oraz Prezesa Rady Ministrów Felicjana Sławoj Składkowskiego.
Podczas II wojny światowej Mieczysław włączył się w działalność konspiracyjną jako podporucznik Armii Krajowej. Kiedy okupacja niemiecka dobiegła końca podjął dalszą walkę u boku Stanisława Sojczyńskiego, który pod pseudonimem „Warszyc” stanął na czele nowej konspiracji, tym razem antykomunistycznej. Mieczysław Łykowski przyjął pseudonim „Sęp”. Pełnił funkcję kwatermistrza komendy „Napęd”. Do Jego obowiązków należało prowadzenie kancelarii komendy, księgowości i kasy. W mieszkaniu Łykowskich znajdował się tajny magazyn broni i amunicji. 15 lipca 1946 roku Mieczysław Łykowski został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa i skazany na 15 lat więzienia. W chwili aresztowania miał 44 lata. Napisał list do Prezydenta Bolesława Bieruta z prośbą o ułaskawienie. Niestety prośba została odrzucona. 6 września 1954 roku uzyskał zgodę na przerwę w odbywaniu kary, a następnie warunkowe zwolnienie. Łącznie spędził w więzieniu 98 miesięcy. Po wyjściu na wolność nie było mu dane zbyt długo cieszyć się życiem. Zmarł w 1960 roku.
Wykorzystane źródła
Materiały oraz zdjęcia zostały Nam udostępnione przez wnuka naszego bohatera Roberta Łykowskiego.
do góry