Żołnierze w służbie historii Ewa Kaniewska - Konkurs I edycja -

Żołnierze w służbie historii Konkurs dla uczniów „klas mundurowych”

Nawigacja

Konkurs I edycja

Mariusz Kubis


Nazwa szkoły
Zespół Szkół im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie
Ulica i nr domu szkoły
Warszawska 142
Kod pocztowy szkoły
42-200
Miasto szkoły
Częstochowa

Dane zespołu

Nauczyciel – Opiekun - imię i nazwisko
Mariusz Kubis

Pierwszy uczeń

Uczeń 1 – imię i nazwisko
Ewa Kaniewska

Drugi uczeń

Uczeń 2 – imię i nazwisko
Daniel Kluźniak

Trzeci uczeń

Uczeń 3 – imię i nazwisko
Nikola Derda

Miejsce pamięci

Nazwa miejsca
Zespół Szkół im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie
Lokalizacja
Array
Dokładny opis miejsca
Tablica pamiątkowa upamiętnia postać Lecha Smólskiego – dyrektor Gimnazjum i Liceum Kupieckiego w Częstochowie, a także podporucznika rezerwy wojska polskiego. Walczył on za Państwo Polskie podczas pierwszej i drugiej wojny światowej w Zwiadzie Konnym Artylerii Lekkiej, później pracując także na Instytucie Technicznym Uzbrojenia.
Zamordowany 27-mego kwietnia 1940 roku w lesie Katyńskim stał się jedną z ponad 10-ciu tysięcy ofiar Katyńskich wśród oficerów wojska i policji.

Upamiętniając jego postać, tablica tym samym wspomina o Zbrodni Katyńskiej i stale nas uświadamia, że należy znać swoją historię i na niej się uczyć, aby więcej do takich zdarzeń nie dochodziło.

Tablicę można oglądać w Zespole Szkół im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie w trakcie trwania roku szkolnego, w godzinach pracy sekretariatu od 8-mej do 15-tej. Placówka znajduje się pod adresem: 42-200 Częstochowa ul. Warszawska 142.
Tablica jest dostępna w trakcie trwania dni otwartych drzwi, zwiedzania szkoły, konkursów, a dla uczniów jest ona stale dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach pracy placówki na pierwszym piętrze w centrum korytarza.
Zdjęcia

Żywa lekcja historii

Opis przeprowadzonej żywej lekcji historii
12 czerwca 2019 roku, w ramach konkursu „Żołnierze w służbie historii”, przeprowadzona została żywa lekcja historii opowiadająca o bohaterze Lechu Smólskim. Lekcja odbyła się w Szkole Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Blachowni, w towarzystwie ósmoklasistów i grupy harcerskiej. Przeprowadzona została przez uczniów z ZS im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie, pod opieką prof. Mariusza Kubisa oraz gościa specjalnego – sekretarz stowarzyszenia „Rodzina Katyńska”, pani Beaty Bieleckiej.
Całe wydarzenie zaczęło się uruchomieniem prezentacji „Lech Smólski – kwiat bohaterstwa”, która była tłem dla referatu odczytanego przez ucznia Daniela Kluźniaka. Następnie uczennica Nikola Derda przedstawiła film, który był wywiadem z dr. Sętowskim, przeprowadzonym dnia 23 maja br. Po obejrzeniu filmu uczniowie zmierzyli się z quizem wiedzy o omawianym bohaterze, a zwycięzców nagrodzono słodkościami.
W międzyczasie można było zapoznać się z portretem Lecha Smólskiego, który namalowała niegdyś uczennica z ZS im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie, a której dyrektorem w czasach międzywojennych był wspomniany L. Smólski.
Lekcja odbyła się w wesołej i przyjaznej atmosferze, a cały event został uwieczniony przez zdjęcia, które robił pomocnik – uczeń Michał Tomżyński. Na koniec zostało zrobione wspólne zdjęcie pamiątkowe grupie konkursowej oraz uczniom szkoły podstawowej.
Zdjęcia
Pliki
Plik 1 Plik 2 Plik 3 Plik 4 Plik 5
Plik ZIP lub RAR
-

Sylwetka bohatera

Imię i nazwisko bohatera
Lech Smólski
Lata życia
1897-1940
Opis postaci
Lech Wacław Smólski - nauczyciel, porucznik, ofiara zbrodni katyńskiej.
Urodził się 14 lipca 1897r w Osięcinach gdzie spędził swoje dzieciństwo, nie wyróżniając się przy tym ze swojego otoczenia.
Jego historia zaczyna się od zostania członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej, co w późniejszych latach zaowocowało jego udziałem w wojnie polsko-bolszewickiej w Zwiadzie Konnym Artylerii Lekkiej i tym samym rozpoczęciem kariery wojskowej.
Kariera ta jednak łączyła się z zostaniem nauczycielem w szkołach w Mińsku Mazowieckim oraz od 1929 w Częstochowie gdzie został dyrektorem szkoły handlowej Stowarzyszenia Kupców Polskich oraz założył orkiestrę dętą.
W tym okresie został on również Przewodniczącym Związku Oficerów Rzeczypospolitej, radnym miejskim, a także rzeczoznawcą sądowym. Zorganizował dla Częstochowian pierwsze kino pielgrzymkowe pod Jasną Górą.
W 1935r zaczął on pracować w biurze personalnym Ministerstwa Spraw Wojskowych, a w marcu 1939 został awansowany na porucznika.
Po wybuchu II wojny światowej udał się do Warszawy na przydział służbowy, skąd 5 września został ewakuowany na wschód.
17 września 1939 w Mizoczu na Wołyniu zastał on agresję sowiecką.
Lech Smólski został aresztowany i osadzony w Kozielsku, skąd wywieziono go do lasów katyńskich i zamordowano. W ten sposób 27 kwietnia 1940 zostawił on żonę Stefanie, syna Andrzeja i córkę Hannę.
Wykorzystane źródła
Do opracowania postaci posłużyły nam:
- książka pt. "Mężom i ojcom Naszym"
- wywiad z Hanną Smólską z 2000 roku
- archiwalne zbiory dokumentów i zdjęć w pokoju pamięci historii szkoły w ZS im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie
- strona "pl.wikipedia.org"
- strona "zskochanowski.eu"
do góry