Żołnierze w służbie historii Krystyna Pajor - Konkurs II edycja -

Żołnierze w służbie historii Konkurs dla uczniów „klas mundurowych”

Nawigacja

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Marzena Szulczyńska


Nazwa szkoły
Zespół Szkół Licealnych i Technicznych im.Jana Pawła II w Wojniczu
Ulica i nr domu szkoły
Jagiellońska 17
Kod pocztowy szkoły
32-830
Miasto szkoły
Wojnicz

Dane zespołu

Nauczyciel – Opiekun - imię i nazwisko
Marzena Szulczyńska
E-mail
maamsz@op.pl
Telefon
608450640

Pierwszy uczeń

Uczeń 1 – imię i nazwisko
Krystyna Pajor
Klasa
2 Liceum
Profil klasy
Tymowa 240, 32-863
E-mail
marzenia09509@gmail.com

Drugi uczeń

Uczeń 2 – imię i nazwisko
Aleksandra Witek
Klasa
2 Liceum
Profil Klasy
Gwoździec 300, 32-855
E-mail
witekaleksandra9@gmail.com

Trzeci uczeń

Uczeń 3 – imię i nazwisko
Kamil Szymański
Klasa
2 Liceum
Klasa
Zakliczyn ul. Łęgi 12, 32-840
E-mail
kamilpapasam@interia.pl

Miejsce pamięci

Nazwa miejsca
Cmentarz wojenny nr. 171
Lokalizacja
Array
Dokładny opis miejsca
Grób znajduje się na cmentarzu wojennym nr. 171 - Łowczówek - zwanym także Cmentarzem legionistów polskich. Położony jest na wzgórzu Kopaliny (394 m), nieco na północny wschód od jego szczytu we wsi Łowczówek w powiecie tarnowskim. Cmentarz założony jest na planie prostokąta i ogrodzony kamiennym murem, nakrytym gontowym daszkiem, dostosowanym uskokami do ukształtowania terenu. Wejście umieszczone od strony północnej zamykane jest dwuskrzydłową furtką z metalowych prętów z motywami krzyża łacińskiego oraz datami „24 XII 1914”. Na jednym ze słupów widnieje tablica z napisem: „CMENTARZ WOJENNY/ W ŁOWCZÓWKU/ gmina Pleśna/ JEST MIEJSCEM UŚWIĘCONYM/ KRWIĄ ŻOŁNIERZY POLSKICH/ POLEGŁYCH NA TUTEJSZYCH/ WZGÓRZACH W R. 1914/ W WALKACH O WOLNOŚĆ I BYT/ NARODU POLSKIEGO/ MIEJSCE TO JEST ZABYTKIEM/ PAŃSTWOWYM PODLEGAJĄCYM OCHRONIE PRAWNEJ, WYMAGA/ OD ZWIEDZAJĄCYCH ZACHOWA-/ NIA SIĘ Z PIETYZMEM PEŁNYM/ USZANOWANIA WSZYSTKIEGO, COKOLWIEK W OBRĘBIE/ CMENTARZA SIĘ ZNAJDUJE/ ZARZĄD”. Główny element cmentarza stanowi kaplica murowana, tynkowana, na planie prostokąta, nakryta wysokim dwuspadowym dachem z wieżyczką zwieńczoną krzyżem łacińskim. Wejście poprzedzone jest dwoma kolumnami i zamykane dwuskrzydłowymi, drewnianymi drzwiami. Po wschodniej stronie kaplicy znajduje się kamień z wmurowaną tablicą z napisem: „1914 – 1964”/ W 50 ROCZNICĘ KOLEGOM KTÓRZY Z NADZIEJĄ/ WYWALCZENIA POLSKI NIEPODLEGŁEJ/ W BOJU NA TYCH POLACH POZOSTAWILI SWO-/JE ŻYCIE W DNIACH 22-25.XII.1914 R./ KOLEDZY.”

Groby rozmieszczone są symetrycznie w rzędach po obu stronach alei głównej cmentarza. Za kaplicą znajdują się trzy półkoliste rzędy grobów oraz jeden rząd równoległy do południowego ogrodzenia.

Na cmentarzu postawiono nagrobki w formie osadzonych na betonowych postumentach:

– żeliwnych krzyży łacińskich z okrągła tarczą na skrzyżowaniu ramion z emaliowaną tabliczką, osadzonych na betonowych postumentach,

– żeliwnych krzyży łacińskich z datą „1915”,

– małych, żeliwnych krzyży maltańskich z motywem wieńca laurowego,

– małych, żeliwnych krzyży lotaryńskich.

W pobliżu cmentarza umieszczono tablicę z informacjami o bitwie pod Łowczówkiem z 22-25 grudnia 1914 r. oraz planem przedstawiającym rozmieszczenie i kierunki działania wojsk. Pochowano tu 270 żołnierzy z armii austro-węgierskiej, 82 żołnierzy I Brygady Legionów Polskich oraz 239 żołnierzy z armii rosyjskiej poległych w okresie od listopada 1914 do maja 1915 r. Znane są nazwiska 156 pochowanych. W bitwie pod Łówczówkiem brały udział 1 i 5 pułk piechoty I Brygady Legionów pod dowództwem ppłk. Kazimierza Sosnkowskiego. Oddziały te wyparły wojska rosyjskie ze wzgórza oraz obroniły je przed rosyjskim kontratakiem w dniu 24 grudnia 1914.

Przy murze z prawej strony, na wysokości kaplicy znajdują się prochy generała brygady Gustawa Gryfa Łowczowskiego, które zostały tam złożone w 1984 r. wypełniając wolę zmarłego, będącego uczestnikiem bitwy pod Łowczówkiem. Na grobie ustawiono pomnik z dwiema tablicami, na których widnieją napisy:



- "1897 + 1984/ Gustaw Dobek/ h. Gryf Łowczowski/ Generał Wojska Polskiego/ Kawaler: Virtuti Militari. KW. KN./ Legia Hon. FR. D. S. Order BR./ Dowódca 3 Bryg. Dyw. Strzelców Karpackich/ zdobywców Bolonii 21.4.1945/ żołnierz z Bat./ 5 Pułku Piechoty-/ I Brygady Legionów Polskich/ pochowany wśród Kolegów/ z jego pierwszej bitwy w Łowczówku"

- "Tej wioski z dawna syn/ wierząc, że zbrojny czyn, da co się nam należy/ że da nam Polskę wolną./ Pod Łowczówkiem się bił, służył jej wedle sił,/ aż skończył drogę znojną/ i spoczął tak jak chciał,/ przy kolegach z młodości./ Prosi o dar litości, / by wieczny pokój miał. G.Ł./ Wojnicz 1897 - Londyn 1984".

Fundatorami nagrobka byli: jego syn Krzysztof oraz wnuk Jan.
Zdjęcia

Miejsce pamięci nr 2

Zdjęcia

Miejsce pamięci nr 3

Zdjęcia

Żywa lekcja historii

Opis przeprowadzonej żywej lekcji historii
Żywą lekcje historii przeprowadziliśmy w niezwykły sposób,wykorzystując nieodłączną część naszego życia-media.Naszym głównym celem było bezpieczne propagowanie naszego miejscowego Autorytetu,docierając z jego ciekawą historią do wielu osób.Opublikowaliśmy artykuł,który zawierał życiorys postaci,oraz zredagowaliśmy ulotkę o naszym Bohaterze,która przez swoją formę też przyciąga uwagę.Przeprowadzimy otwartą lekcję online, do której każdy może się przyłączyć-będą ciekawe konkursy,można będzie zadawać nurtujące pytania na temat bohatera i rozwijać wiedzę o swojej ,,Małej Ojczyźnie" ;)

Link do artykułu;
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=3485405288138215&id=727747647237340
Zdjęcia
Pliki
Plik 1 Plik 2 Plik 3 Plik 4 Plik 5
Plik ZIP lub RAR
Plik ZIP lub RAR

Sylwetka bohatera

Imię i nazwisko bohatera
Gustaw Łowczowski
Lata życia
16.01.1897-11.08.1948
Opis postaci
Gustaw Dobiesław Gryf Łowczowski
Urodzony 16.01.1897 w Wojniczu.Bohater wielu kampanii wojennych,których celem była wolna i suwerenna Rzeczpospolita.Jeden z najmłodszych uczestników walk legionów Polskich.W czasach I wojny światowej walczył m.in pod Łowczówkiem i Kostiuchnówką ,gdzie został ranny w głowę.W 1919r. walczył o Polskość Kresów z Ukraińcami pełniąc służbę w pancernym pociągu ,,SMOK". Jako żołnierz 6 Puku Piechoty Legionów walczył w 1920 z Bolszewikami.W 1920 mianowany porucznikiem.Odebrał staranne wykształcenie wojskowe,ukończył wyższą szkołę wojenną w Warszawie,oraz wyższą szkołę wojskową we Francji.W latach 30-tych XX w. pełnił funkcje attaché wojskowego morskiego i lotniczego przy Ambasadzie RP w Paryżu.Tam awansuje do stopnia podpułkownika.II wojna zastała go we Francji,gdzie dowodził 1 Pułkiem Piechoty.Od czerwca 1940 r w Wielkiej Brytanii był szefem sztabu 2 Brygady Strzelców.Od 1940 r szef sztabu 3 Brygady Kadrowej Strzelców w latach 1942-44 wykładał taktykę w Szkole Wojennej w Szkocji.W XI 1944 przeniesiony do Włoch gdzie dowodził 3 Brygadą Strzelców Karpackich walcząc m.in o wyzwolenie Bolonii.Po wojnie pozostał na emigracji.Pracował jako urzędnik kolejowy w Londynie.Był autorem kilku książek,wielu artykułów traktujących o wojskowości.W 1964 r prezydent August Zaleski mianował go Generałem Brygady.G. Łowczowski został odznaczony m.in:
-Krzyżem Srebrnym Orderu Wojskowego Virtuti Militari
-Krzyżem Niepodległości
-Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych
Zmarł 11.08.1984 w Londynie.Zgodnie z Jego wolą spoczął na cmentarzu Wojennych Legionistów Polskich w Łowczówku .
Wykorzystane źródła
Muzyka : Sleepwalking-Lindsey Stirling
Źródła ilustracji:
zbiory Izby Pamięci Gimnazjum w Pleśnej,Wikipedia
do góry