Żołnierze w służbie historii Julia Igańska - Konkurs II edycja -

Żołnierze w służbie historii Konkurs dla uczniów „klas mundurowych”

Nawigacja

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ewelina Igańska


Nazwa szkoły
Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Mrozach
Ulica i nr domu szkoły
Licealna 3
Kod pocztowy szkoły
5-320
Miasto szkoły
Mrozy

Dane zespołu

Nauczyciel – Opiekun - imię i nazwisko
Ewelina Igańska
E-mail
e.iganska@wp.pl
Telefon
506164634

Pierwszy uczeń

Uczeń 1 – imię i nazwisko
Julia Igańska
Klasa
II a LO
Profil klasy
wojskowy
E-mail
juliaiganska2618@gmail.com

Drugi uczeń

Uczeń 2 – imię i nazwisko
Aleksandra Igańska
Klasa
I a LO
Profil Klasy
wojskowy/ogólny
E-mail
olaiganska@gmail.com

Trzeci uczeń

Uczeń 3 – imię i nazwisko
Piotr Gójski
Klasa
II a LO
Klasa
wojskowa
E-mail
pgojski55@gmail.com

Miejsce pamięci

Nazwa miejsca
Pomnik zołnierzy "Orła" w Grodzisku
Lokalizacja
Array
Dokładny opis miejsca
Przy drodze pomiędzy Grodziskiem a Ogrodną przy ul. Południowej stoi prosty kamienny krzyż z mosiężnym emblematem Narodowych Sił Zbrojnych. Góruje on nad postumentem z prostych, polnych kamieni. Na kamiennej tablicy wyryty jest „Żołnierzom oddziału Orła poległym w walkach z sowieckim okupantem”. Poniżej lista siedemnastu nazwisk i pseudonimów. Wśród nich Jezierski Zygmunt „Orzeł” i data, 28 czerwca 1948 roku. Data ta wskazuje, że dopóki IPN nie zaczął szerzej badać historii „Orła” członkowie oddziału nie pamiętali, że ostatnia bitwa miała miejsce trzy tygodnie wcześniej (3 czerwca 1948). Okoliczni mieszkańcy dbają o niego i palą znicze swoim kolegom, ojcom i dziadkom, którzy walczyli o Wolną Polskę. Tu pomnik wydaje się nieco zaniedbany, ponieważ wokół niego układany jest nowy chodnik.
Każdego roku w rocznicę bitwy przy pomniku spotykają ludzie, którzy kultywują pamięć o „Orle” . W czerwcu w czasie kolejnej rocznicy ksiądz z parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Mrozach sprawuje msze w intencji żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Jedynie w tym roku ze względu na epidemię Msza święta była odprawiona w kościele w Mrozach. W uroczystościach od kilku lat uczestniczymy także my – niestety prywatnie, nie z pocztem sztandarowym, ponieważ o prawdę o oddziale „Orła” w Mrozach i Grodzisku wciąż toczą się trudne spory. Pazury komunistycznej propagandy zraniły pamięć ludzi zbyt mocno.
Tablice poświęcone żołnierzom NSZ w kościele parafialnym pw. św. Teresy w Mrozach
Z daleka góruje nad Mrozami nietypowym, nowoczesnym kształtem, wysoką wieżą zwieńczoną wielką kulą. Stoi w miejscu, gdzie w latach 1931-1978 stał drewniany kościół. Posługę duchową sprawował tu bohaterski kapelan Szarych Szeregów, Hufców Polskich, AK i NSZ ks. Kazimierz Fertak. Jego imię nosi plac przed kościołem, na którym jest też pomnik niezłomnego kapłana.
Zdjęcia

Miejsce pamięci nr 2

Zdjęcia

Miejsce pamięci nr 3

Zdjęcia

Żywa lekcja historii

Opis przeprowadzonej żywej lekcji historii
Działania patriotyczne dla nas jako młodych Polaków, a dodatkowo uczniów klasy wojskowej są bardzo ważne. Dlatego co roku na 1 września i na 1listopada wspólnie sprzątamy groby żołnierzy na cmentarzu parafialnym w Mrozach. Kiedy odnaleźliśmy mogiłę powstańca z 1863 roku, uporządkowaliśmy ją i dbamy o nią cały czas. Podobnie z grobem pojedynczego nieznanego żołnierza, który zginął w okolicy Mrozów. We własnym zakresie kupiliśmy drobne kamyki, folię i odchwaściliśmy mogiłę (robimy to teraz przez całe lato). Podobnie z uroczystościami religijno-patriotycznymi - włączamy się w obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja i Święta Niepodległości pod pomnikiem Niepodległości w Mrozach i w naszym kościele.
Kiedy zastanawialiśmy się nad najlepszym sposobem na żywą lekcję historii, postanowiliśmy zorganizować pieszy Rajd Szlakiem Żołnierzy Niezłomnych dla klas VII i VIII Szkoły Podstawowej nr 2 w Mrozach. Jako klasa wojskowa mieliśmy zająć się stroną logistyczną, zaczęliśmy więc rozmowy z Policją, która jest tuż obok, a właściwie w budynku naszej szkoły. Marsz zaplanowaliśmy na 6 czerwca, 3dni po ostatniej bitwie oddziału „Orła”. Niestety 10 marca przyszliśmy do szkoły po raz ostatni. Myśląc nad sposobem upamiętnienia Niezłomnego Żołnierza z Mrozów, po nawiązaniu współpracy z klasą policyjną postanowiliśmy dotrzeć do mieszkańców terenu Gminy Mrozy i miejscowej parafii. W dniach 7 - 8 czerwca 2020 roku w kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Mrozach wspólnie przygotowaliśmy wystawę, na której przedstawiliśmy tragiczne losy dowódcy oddziału NSZ Mrozy oraz policjanta z pobliskiego Ładzynia. W tym dniu Proboszcz Parafii ks. Krzysztof Pietrzak sprawował Mszę świętą w intencji żołnierzy „Orła”. O wystawie powiadomiliśmy parafian za pośrednictwem strony internetowej parafii oraz gazetki „Mała Droga” . Film o Zygmuncie Jezierskim zamieściliśmy na Facebooku - Forum Mieszkańców Gminy Mrozy oraz Facebooku Zespołu Szkół w Mrozach.
Przygotowując film odwiedziliśmy miejsca związane z postacią „Orła”: pomnik bitwy pod Trzebuczą, pomnik w Grodzisku, pomniki w Mrozach, a także gajówkę w Gójszczu. Oddaliśmy cześć Żołnierzom Niezłomnym poprzez zapalenie symbolicznego znicza.
15 czerwca została przeprowadzona lekcja dla klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 2. Wspólnie z uczniami klasy policyjnej przeprowadziliśmy ją na żywo przez aplikację Teams. Uczestniczyło w niej 54 uczniów z trzech klas. Jako tematem przewodni wybraliśmy patriotyzm w czasie wojny i w czasie pokoju. Był czas na dyskusję na czasie, obejrzenie filmu oraz wysłuchanie pieśni nawiązujących do naszych bohaterów: „Katynia” Jacka Kaczmarskiego oraz „Pieśni z Ostaszkowa”.
Zdjęcia
Pliki
Plik 1 Plik 2 Plik 3 Plik 4 Plik 5
Plik ZIP lub RAR
Plik ZIP lub RAR

Sylwetka bohatera

Imię i nazwisko bohatera
por. Zygmunt Jezierski ps. Orzeł
Lata życia
1925-1949
Opis postaci
Zygmunt Jezierski pseudonim „Orzeł” to jeden z Żołnierzy Niezłomnych. Choć młody ciałem, duchem był dojrzalszy od niejednego posiwiałego człowieka. Urodził się 27 lipca 1925 r. w Mrozach jako syn Floriana i Anieli z Roguskich. Już jako młody chłopak był wpatrzony w mundur i barwy biało-czerwone, dlatego został harcerzem sekcji I mrozowskiej drużyny Harcerstwa Polskiego - Hufców Polskich (harcerstwa narodowo-katolickiego zorganizowanego w Mrozach w 1940 r.). Kiedy miał 19 lat, został żołnierzem Akcji Specjalnej Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ) Rejonu Mrozy pod dowództwem por. Mariana Gadomskiego ps. „Niedźwiadek” (także urodzonego w Mrozach, który został straszliwie zamęczony przez UB i do dziś nieodnaleziony).
Oddział por. „Orła” działał od listopada 1947 r. do czerwca 1948 r. na terenach powiatów: Mińsk Mazowiecki, Węgrów, Sokołów Podlaski, Siedlce, Łuków i Garwolin. Najsłynniejsza była akcja pod Trzebuczą, na szosie pomiędzy Kałuszynem a Węgrowem. Dzięki tej spektakularnej akcji żołnierze „Orła” odbili czterech więźniów (żołnierzy VI Brygady Wileńskiej AK) przewożonych z PUBP w Węgrowie do WUBP w Warszawie znanego z okrutnych metod śledczych. Zabili także oficera i podoficera UB znanych ze szczególnie sadystycznych podczas prowadzenia śledztw.
Oddział Zygmunta Jezierskiego mógł liczyć na poparcie wielu mieszkańców Mrozów oraz bohaterskiego kapelana ks. Kazimierza Fertaka. Kapłan z Mrozów pod osłoną nocy spowiadał żołnierzy NSZ, dodawał otuchy podczas potajemnych spotkań na łamaniu opłatkiem czy dzieleniu święconką. On też był świadkiem składania przysięgi wojskowej przez nowych żołnierzy NSZ.
Niestety okazało się, że zdrada przyszła nie z zewnątrz, lecz od swoich. 3 czerwca 1948 roku w Grodzisku rozegrała się ostatnia bitwa. W nierównej walce dwóch funkcjonariuszy bezpieki tylko dwóch zostało rannych. Po stronie „Orła” zginęło czterech żołnierzy, pozostali dostali się do niewoli. Kilku z nich stracono, pozostali dostali wyroku długoletniego więzienia. Ciężko ranny (przestrzelone udo i cztery palce lewej ręki) por. Zygmunt Jezierski wydostał się z zasadzki, a dzięki pomocy kolegów z NSZ przez kilka miesięcy ukrywał się na terenie powiatu mińskiego oraz u swojej dziewczyny w Sulejówku. Został zatrzymany 19 stycznia 1949 r. w Łodzi, gdy próbował wsiąść do pociągu (prawdopodobnie próbował wyjechać na Ziemie Odzyskane lub przekroczyć granicę). 30 maja 1949 r. przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Warszawie rozpoczął się proces por. Zygmunta Jezierskiego. Dzień później sąd wydał wyrok śmierci. Porucznik „Orzeł” został zamordowany 27 sierpnia 1949 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie przy ul. Rakowieckiej przez rozstrzelanie. Zakopano go w bezimiennym grobie na tzw. Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Jego Szczątki zostały odnalezione przez zespół IPN pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka 24 maja 2013 r., a 9 czerwca 2016 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie wręczono noty identyfikacyjne dwudziestu dwóm rodzinom ofiar terroru nazistowskiego i komunistycznego. Wśród nich znalazł się por. Zygmunt Jezierski ps. „Orzeł” oraz żołnierz z jego oddziału Czesław Gałązka pseudonim „Bystry”.
Pogrzeb Zygmunta Jezierskiego odbył się 22 września 2019 r. na warszawskich Powązkach.
Wykorzystane źródła
Film IPN „Gorący Rejon NSZ Mrozy”
Polska Kronika Filmowa 1945 Nr.29.avi Wyjście AK z konspiracji w Woli Rafałowskiej koło Mrozów
Polska Kronika Filmowa Tomasz Szczerbicki ”Wśród mazowieckich łąk... Pamięci żołnierzy organizacji narodowych https://nowahistoria.interia.pl/prl/news-wsrod-mazowieckich-lak-pamieci-zolnierzy-organizacji-narodow,nId,1468515#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
70 Lat temu… http://e-mrozy.pl/index.php/2018/06/03/70-lat-temu/
M. J. Chromiński „Zarys historii oddziału partyzanckiego por. Zygmunta Jezierskiego ps. „Orzeł” Rejonu Narodowych Sił Zbrojnych Mrozy”, „Rocznik Kałuszyński” (15/2015).
Tekst powstał w oparciu o artykuł członków GRH Rejon NSZ Mrozy z „Rocznika
Rocznicowy tekst poświęcony ostatniej walce żołnierzy Rejonu NSZ Mrozy przeciwko komunistom w Grodzisku, Kwartalnika „Wykleci” – nr 3(10) lipiec – wrzesień 2018
https://poszukiwania.ipn.gov.pl/bbp/odnalezieni/471,Zygmunt-Jezierski.html
M.J. Chromiński, „Orzeł nie dożył”, „Co słychać?”, 07/14.06.2020
http://www.listawykletych.pl/katalog/jezierski-zygmunt/
D. Sitkiewicz, „Konspiracja zbrojna ugrupowań narodowych w powiecie mińskim
1939-1949” : część 1 Rocznik Mińsko-Mazowiecki 23, 107-124 2015
„Mrozy, Wieś - Miasto - Gmina, Przewodnik po Gminie Mrozy, Historii, Kulturze, Tradycji i Miejscach”, pod red. K. Juśkiewicz, Mrozy 2015
do góry