Żołnierze w służbie historii Oliwia Zagożdżon - Konkurs II edycja -

Żołnierze w służbie historii Konkurs dla uczniów „klas mundurowych”

Nawigacja

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Andrzej Pietrzyk


Nazwa szkoły
Szkoły imienia 72 Pułku Piechoty w Radomiu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach
Ulica i nr domu szkoły
ul. Saska 4/6
Kod pocztowy szkoły
26-600 Radom
Miasto szkoły
Radom

Dane zespołu

Nauczyciel – Opiekun - imię i nazwisko
Andrzej Pietrzyk
E-mail
apietrzyk@zdz.kielce.pl
Telefon
696 086 441

Pierwszy uczeń

Uczeń 1 – imię i nazwisko
Oliwia Zagożdżon
Klasa
1 Liceum
Profil klasy
Policyjno-wojskowa
E-mail
OliwiaZag@interia.pl

Drugi uczeń

Uczeń 2 – imię i nazwisko
Katarzyna Urbanek
Klasa
1 Liceum
Profil Klasy
Policyjno-wojskowa
E-mail
-

Trzeci uczeń

Uczeń 3 – imię i nazwisko
Andżelika Mordka
Klasa
1 Liceum
Klasa
Policyjno-wojskowa
E-mail
-

Miejsce pamięci

Nazwa miejsca
Pomnik
Lokalizacja
Array
Dokładny opis miejsca
Odsłonięcie pomnika generała Władysława Sikorskiego było hołdem mieszkańców dla dowódcy i męża stanu. Obejrzeć go może każdy ponieważ stoi on wolny, na świeżym powietrzu bez żadnych ogrodzeń. Nie tylko tam można go zwiedzić lecz zdjęcia pomnika można zobaczyć w internecie np. na stronie miasta lub w gazetach, w których jest opisane życie Sikorskiego. Odsłonięcie pomnika miało na celu oddanie hołdu dla dowódcy przez mieszkańców.
Zdjęcia

Miejsce pamięci nr 2

Zdjęcia

Miejsce pamięci nr 3

Zdjęcia

Żywa lekcja historii

Opis przeprowadzonej żywej lekcji historii
18 maja 2020 roku przeprowadziliśmy lekcje na temat naszego bohatera-Władysława Sikorskiego. Na lekcji każdy z uczestników omówił fragment z życia mężczyzny. Tuż po przedstawieniu biografii uczniowie dostali krzyżówke, którą musieli rozwiązać, wszystkie odpowiedzi były prawidłowe.
Zdjęcia
Pliki
Plik 1 Plik 2 Plik 3 Plik 4 Plik 5
Plik ZIP lub RAR
Plik ZIP lub RAR

Sylwetka bohatera

Imię i nazwisko bohatera
Władysław Eugeniusz Sikorski
Lata życia
20 maja 1881- 4 lipca 1943
Opis postaci
Władysław Eugeniusz Sikorski urodził się 20 maja 1881 roku w Tuszowie Narodowym. Polski wojskowy i polityk, i premier Rządu RP na Uchodźstwie podczas II wojny światowej. Służył w latach 1904-1905 i 1914-1943.Obejmował stanowisko dowódcy armii,był
szefem Sztabu Generalnego,
generalnym inspektorem piechoty
minister spraw wojskowych,
dowódcą okręgu korpusu,
Naczelnym Wódz oraz
Generalnym Inspektorem Sił Zbrojnych. Uczestniczyl między innymi w pierwszej i drugiej wojnie światowej,wojnie polsko-bolszewickiej,bitwie warszawskiej. Przed wybuchem 1 wojny światowej uzyskał dyplom oficerski w austrackiej szkole wojskowej oraz został podporucznikiem rezerwy cesarskiej i królewskiej Armii. Został współzałożycielem i członkiem polskich organizacji niepodległościowych między innymi Związku Walki Czynnej,Związku Strzeleckiego oraz Komisji Tymczasowej Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych.W wieku 37 lat w listopadzie służył w Wojsku Polskim. Włączając się w staniwisko premiera w latach 1922-1923 i ministra sparw wojskowych (1923-1924)pełnił ważne funkcje rządowe.2 lata po przewrocie majowym Józefa Piłsudskiego został odsunięty od swoich stanowisk.Do 1939 roku został bez przydziału gdzie w tym czasie napisał kilka książek dotyczących stosunków międzynarodowych państwa polskiego i sztuki wojennej. 4 lipca 1943 o godzinie 23:07, 16 sekund po starcie z lotniska na Gibraltarze, samolot C- 87 Liberator wodował na morzu i wkrótce zatonął. W katastrofie zginął premier polskiego rządu na emigracji i Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysław Sikorski oraz jego córka Zofia Leśniowska, której ciała nigdy nie odnaleziono.
Premier wracał wtedy do Londynu z podróży na Bliski Wschód.Okoliczności katastrofy i jej przebieg od początku budziły wątpliwości. Uratowała się tylko jedna osoba, czeski pilot Eduard Prchal. Zastanawiające, że Czech nigdy nie używał kamizelki ratunkowej, a tym razem miał ją na sobie.Nie wiadomo kto jeszcze poza premierem Polski i jego córką poniósł śmierć, ponieważ lista pasażerów zaginęła. Okazało się też jednak, że prób zabicia Sikorskiego było wiele.
Wykorzystane źródła
Https://encyklopedia.pwn.pl
Wikipedia Wolna Encyklopedia
Życie świata ksiażka
m.fotopolska.eu
ciekawostkihistoryczne.pl
do góry