Żołnierze w służbie historii Alicja Kasperek - Konkurs II edycja -

Żołnierze w służbie historii Konkurs dla uczniów „klas mundurowych”

Nawigacja

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Krzysztof Tekiel


Nazwa szkoły
Prywatne Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży w Nowym Targu
Ulica i nr domu szkoły
św. Katarzyny 1
Kod pocztowy szkoły
34-400
Miasto szkoły
Nowy Targ

Dane zespołu

Nauczyciel – Opiekun - imię i nazwisko
Krzysztof Tekiel
E-mail
tekiel@wp.pl
Telefon
664474412

Pierwszy uczeń

Uczeń 1 – imię i nazwisko
Alicja Kasperek
Klasa
I
Profil klasy
wojskowo-policyjny
E-mail
akasperek387@gmail.com

Drugi uczeń

Uczeń 2 – imię i nazwisko
Karolina Szeliga
Klasa
I
Profil Klasy
wojskowo-policyjny
E-mail
-

Trzeci uczeń

Uczeń 3 – imię i nazwisko
Jakub Sarnecki
Klasa
I
Klasa
wojskowo-policyjny
E-mail
-

Miejsce pamięci

Nazwa miejsca
Kościół Garnizonowy w Krakowie
Lokalizacja
Array
Dokładny opis miejsca
Kościół św. Agnieszki pełniący funkcję świątyni garnizonowej, jest obecnie budowlą barokową, lecz początki jego istnienia sięgają znacznie wcześniej. W połowie XV wieku, dla nowego ówcześnie zgromadzenia bernardynek, wybudowano na tym miejscu niewielki drewniany kościół. W czasie wojny ze Szwecją, kościół został spalony po raz kolejny, a po jej zakończeniu wykorzystano zachowane gotyckie mury do budowy nowej, barokowej świątyni. Sto lat później, budynki klasztorne wraz z kościołem zostały wyprzedane i taka sytuacja trwała przez cały okres zaborów, ostatnim prywatnym właścicielem kościoła św. Agnieszki był niejaki I. Horowitz, który prowadził w budynku kościoła skład żelaza. Dopiero w drugiej połowie lat 20-tych XX wieku, w efekcie przeprowadzenia akcji zbierania funduszy na wykup świątyni, został od odkupiony i poddany gruntownej, trwającej kilka lat restauracji. Pomimo wielokrotnych przeróbek i zmian architektonicznych, budynek kościoła zachował cechy barokowe. Wnętrze świątyni ma kształt prostokątnej sali, podzielonej na cztery przęsła parami pilastrów, całość nakryta jest sklepieniem kolebkowym, zdobionym dekoracją stiukową. Pomiędzy pilastrami znajdują się płytkie nisze, w których umieszczone są posągi autorstwa Carla Celano, będącego jednocześnie autorem renowacji całego kościoła po jego wykupieniu. Portal kościoła jest neobarokowy, wykonano go w latach 30-tych ubiegłego wieku, natomiast dwukondygnacyjną, bezwieżową fasadę, wieńczy trójkątny przyczółek.

Przed samym kościołem znajduje się szereg tablic upamiętniających poszczególne formacje wojskowe zasłużone podczas II Wojny Światowej. Natomiast wewnątrz kościoła Na ścianie pamięci znajdują się tablice z nazwiskami osób zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku. Wśród tych tablic jest również tablica poświęcona majorowi Tadeuszowi Nowakowskiemu.

Msze Święte odprawiane są w niedziele i święta:
8:30, 10:00, 11:30, 13:00, 16:00
w dni powszednie:
17:00, 18:00.
Kościół jest otwarty 30 minut przed mszą.
Zdjęcia

Miejsce pamięci nr 2

Zdjęcia

Miejsce pamięci nr 3

Zdjęcia

Żywa lekcja historii

Opis przeprowadzonej żywej lekcji historii
Dnia 28 kwietnia 2020 roku ze względu na niemożność odbycia lekcji tradycyjnej w związku z zagrożeniem wirusem COVID-19 przeprowadziliśmy zdalna lekcję z klasą VIII Szkoły Podstawowej nr 11 w Nowym Targu. W lekcji wzięło udział 23 uczniów. Podczas trwania lekcji naszym słuchaczom przybliżyliśmy cel naszej lekcji tzn. opowiedzieliśmy o konkursie w którym bierzemy udział. W toku dalszej lekcji wykorzystując nasze prezentacje opowiedzieliśmy naszym słuchaczom o Kampanii Wrześniowej 1939 roku a także o losach żołnierzy, którzy po agresji Związku Radzieckiego na Polskę w dniu 17 września 1939 roku dostali się do sowieckiej niewoli i byli przetrzymywani w obozach NKWD w Kozielsku i Starobielsku. Również w trakcie lekcji zaprezentowaliśmy film jaki udało nam się stworzyć o naszym bohaterze mjr. Tadeuszu Nowakowskim. Opowiedzieliśmy o miejscu pamięci poświęconym zamordowanym żołnierzom i policjantom a także przedstawiliśmy zdjęcia kościoła garnizonowego w Krakowie i tablic pamiątkowych. Gdy lekcja zbliżała się ku końcowi nasi rozmówcy zaczęli zadawać pytania dotyczące zbrodni katyńskiej na które udzielaliśmy odpowiedzi. Już na samo zakończenie lekcji opowiedzieliśmy uczniom, że w miesiącu kwietniu planowaliśmy przeprowadzić grę miejska jednakże zagrożenie epidemiologiczne pokrzyżowało nasze plany i o tejże zbrodni mogliśmy im tylko opowiedzieć podczas zdalnej lekcji.
Zdjęcia
Pliki
Plik 1 Plik 2 Plik 3 Plik 4 Plik 5
Plik ZIP lub RAR
Plik ZIP lub RAR

Sylwetka bohatera

Imię i nazwisko bohatera
Major kawalerii Tadeusz Adam Nowakowski
Lata życia
(1898-1940)
Opis postaci
Major kawalerii Tadeusz Adam Nowakowski
(1898-1940)
„Stwierdzam że Pan Porucznik Nowakowski Tadeusz wykazawszy zalety właściwe powołaniu oficera oraz zdolności do spełniania obowiązków nadanego mu stopnia oficerskiego i gotowości poświęcenia wszystkiego ku dobru i chwale Ojczyzny – uzyskał w porządku prawem określonym stopień rotmistrza w korpusie oficerów kawalerii ze starszeństwem od dnia 1 stycznia 1927 roku”
Tej treści patent oficerski podpisał Minister Spraw Wojskowych , awansując por . Tadeusza Nowakowskiego na rotmistrza , który już jako major w 1940 roku zamordowany został przez stalinowskie NKWD w Charkowie.
Tadeusz Adam Nowakowski syn Stanisława i Marii urodził się w dniu 30 listopada 1898 roku w Wielkiej Wsi powiat Michów. W rodzinnej miejscowości kończy szkołę powszechną, a następnie uczęszcza do szkoły średniej w Krakowie.
W 17 roku życia przerywa naukę w szkole średniej i ochotniczo, na początku 1915 roku wstępuje do Legionów Józefa Piłsudskiego otrzymując przydział do Brygady. Jako ułan – Beliniak do lata 1917 roku walczy na froncie I wojny światowej. Za odmowę złożenia przysięgi na wierność państw Centralnych zostaje internowany i osadzony w ośrodku dla internowanych w Szczypiornie. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości już w listopadzie 1918 roku wstępuje ochotniczo do Wojska Polskiego i przez cały czas trwania wojny polsko-sowieckiej walczy na froncie odnosząc dwukrotnie rany.
Po powrocie z frontu, po zakończonej wojnie 1921 roku otrzymuje przydział do 11 pułku ułanów pełniąc służbę na stanowisku adiutanta pułku. W latach 1927-1932 już w stopniu rotmistrza pełni służbę w Korpusie Ochrony Pogranicza w batalionie w Budstawiu na stanowisku dowódcy I szwadronu. W 1932 roku otrzymuje służbowe przeniesienie do 3 pułku szwoleżerów w Suwałkach na stanowisko dowódcy szwadronu, a następnie adiutanta pułku. W 1936 roku awansuje na majora. W 1937 przeniesiony zostaje do rezerwy.
W sierpniu 1939 roku powołany zostaje ponownie do służby stałej i przydzielony do 13 pułku ułanów Nowo Wilejce i naznaczony zostaje na stanowisko Komendanta Kwater Wileńskiej Brygady Kawalerii. Z tą brygadą wyruszył na II wojnę światową , docierając z nią do Lwowa dostaje się do radzieckiej niewoli i osadzony zostaje w obozie jonieckim w Szepietówce, a następnie w Starobielsku. Wiosną 1940 roku został zamordowany przez stalinowskie NKWD w Charkowie. Wyruszając na wojnę pozostawił w domu, w Nowo Wilecje żonę Izabelę (Zmarła w 1987 roku w wieku 90 lat życia), syna Aleksandra lat 13 (obecnie emeryt mieszkający w Krakowie ) oraz 7 letnią córkę Grażynę ( obecnie mieszka w Komorowie koło Warszawy ) . Od czasu wyjścia na wojnę żona otrzymała za pośrednictwem poczty polowej Nr 88 kartkę z frontu, z pierwszych dni wojny. W październiku 1939 roku do jego żony zgłosił się podoficer Wojska Polskiego i powiadomił ją , że major Nowakowski jest w radzieckiej niewoli w Szepietówce. W grudniu 1939 roku otrzymała od męża pocztówkę ze Związku Radzieckiego w której doniósł, że jest zdrów i przebywa w miejscowości Starobielsk. Na początku kwietnia 1940 roku otrzymała kolejną ale już ostatnią pocztówkę ze Starobielska z datą pisania jej przez męża w dniu 16 marca tegoż roku. Od początku kwietnia 1940 roku wszelki kontakt jego z rodziną został przerwany , wysłane od niego listy wracały. W kwietniu 1940 roku NKWD aresztowało również jego żonę i dzieci , osadzając ich razem w areszcie Nowo Wilejce. Po trzech dniach dzieci odłączono od matki i osadzono w domu dziecka , a żona osadzona została w więzieniu , skąd została zwolniona już w czasie wojny niemiecko sowieckiej w czerwcu 1941 roku.
Wykorzystane źródła
Zdjęcia i zapiski udostępnione przez P. Izabele Nowakowską
do góry