Żołnierze w służbie historii I Liceum Ogólnokształcące PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie - Konkurs V edycja -

Żołnierze w służbie historii Konkurs dla uczniów „klas mundurowych”

Nawigacja

Konkurs V edycja

Agnieszka Kaczyńska


Pełna nazwa szkoły
I Liceum Ogólnokształcące PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie
05-200
Wołomin
mazowieckie

Dane zespołu

Nauczyciel – Opiekun - imię i nazwisko
Agnieszka Kaczyńska

Pierwszy uczeń

Uczeń 1 – imię i nazwisko
Patryk Podleś

Drugi uczeń

Uczeń 2 – imię i nazwisko
Bartosz Rosłon

Trzeci uczeń

Uczeń 3 – imię i nazwisko
Maja Orszuł

Sylwetka żołnierza

Imię i nazwisko żołnierza
płk pil. Jerzy Kossowski
Lata życia
1892 - 1939
Opis postaci

Jerzy Kossowski (1892-1939), pułkownik pilot Wojska Polskiego.
Postać pułkownika Kossowskiego, jednego z najlepszych pilotów polskiego lotnictwa myśliwskiego, posłużyła jako pierwowzór postaci pułkownika Rossowskiego w książce Marcina Wrońskiego Skrzydlata trumna.
Nasz bohater urodził się 12 grudnia 1892 roku w Grodnie. W 1910 zdał maturę w 7-klasowym Korpusie Kadetów w Moskwie. Rozpoczął naukę 1 września 1910 r. w Michajłowskiej Szkole Artylerii w Petersburgu. Ukończył ją 6 sierpnia 1913 roku otrzymując jednocześnie skierowanie do 5 Syberyjskiej Brygady Artylerii. W początkowym okresie pierwszej wojny światowej dowodził baterią artylerii. 20 maja 1916 roku w Korpuśnym Oddziale Carskich Sił Powietrznych został obserwatorem w 17 Oddziale Lotniczym, gdzie otrzymał awans na kapitana. Już pod koniec tego samego roku 23 grudnia rozpoczął kurs pilotażu w Szkole Pilotów w Sewastopolu. 3 maja 1917 roku ukończył szkolenie po czym rozpoczął latanie w 13 Myśliwskim Oddziale Lotniczym. Po wybuchu rewolucji bolszewickiej w 1917 r. na zawsze kończy latanie dla Rosjan i ucieka do Stanów Zjednoczonych. Wybrał długą i ryzykowną drogę, przez Syberię, Mandżurię i Japonię. W Stanach Zjednoczonych, zaciągnął się do Wojska Polskiego Ameryki Północnej jako zwykły szeregowiec. Razem z innymi ochotnikami wyjechał do Fancji. Tam pod koniec maja 1918 zgłosił się do Wojska Polskiego tworzonego przez gen. Józefa Hallera. Choć służbę w armii rosyjskiej ukończył w stopniu kapitana, to w Armii Hallera został zweryfikowany do stopnia porucznika.
Był w grupie czterech najlepszych pilotów skierowanych na szkolenie w Szkole Wyższego Pilotażu w Pau. Następnie zostałprzydzierlony do eskadry myśliwskiej SPA 98 W listopadzie 1918 roku po deczyji o robudowie Armii Hallera, Jerzemy Kossowskiemu powierzono zorganizowanie pierwszego kursu dla polskich pilotów, obserwatorów i mechaników w Pau. Otrzymał też awans na kapitana. W końcu kwietnia 1919 roku w składzie eskadry BrR 39 (39. eEskadry Breguetów) przybył na ziemie polskie. 1 czerwca awansowano go na majora, był zastępcą pełniąc funkcję zastępcy dowódcy eskadry. Ze względu na konflikt z francuskim personelem 39 Eskadry przeniesiono go do BR 59, z którym to oddziałem uczestniczył w wojnie polsko-ukraińskiej w Galicji Wschodniej. Po wojnie z Ukraińcami, 27 września mianowano go dowódcą Vgrupy lotniczej i jednocześnie szefem lotnictwa Frontu Śląskiego w Krakowie. 8 kwietnia 1920 roku, w związku z przygotowywaną wyprawą kijowską grupa Kossowskiego została przebazowana do Galicji Wschodniej. 25 kwietnia Jerzy Kossowski został szefem lotnictwa 3. Armii Wojska Polskiego, później przesunięto go na analogiczne stanowisko w 4. Armii. 8 kwietnia 1921 r Kossowskiego uhonorowano Krzyżem Srebrnym Orderu Wojskowego Virtuti Militari. W latach wojny o granice wykonał on 126 lotów bojowych spędzając 374 godzin w powietrzu (więcej niż np. cała 21 Eskadra Niszczycielska). 17 listopada 1920 roku Kossowski otrzymał skierowanie na kurs informacyjny wyższych dowódców w Warszawie. 1 lutego 1921 r. ukończył szkolenie i został dowódcą V Dywizjonu Myśliwskiego. 15 września mianowano go dowódcą III Dywizjonu Myśliwskiego w 1 Pułku Lotniczym. 8 czerwca 1921 roku został awansowany na podpułkownika, a już 10 kwietnia 1925 – na pułkownika. Wiosną 1925 roku na lotnisku mokotowskim w Warszawie rozpoczął prace nad zorganizowaniem 11 Pułku Myśliwskiego. Na przełomie 1925 i 1926 roku pułk ten przeniósł się do Lidy. W okresie dowodzenia Kossowskiego 11 Pułk Myśliwski wyróżniał się pod względem wyszkolenia pilotów.,Na czele jednostki Kossowski pozostawał do września 1927 roku. Później pracował w Departamencie Lotnictwa Ministerstwa Spraw Wojskowych. W 1929 roku został przeniesiony na przedwczesną emeryturę. Po 1929 roku pracował jako główny oblatywacz w Państwowych Zakładach Lotniczych. Oblatał licencyjny całkowicie metalowy samolot myśliwski Wibault 70. Prezentował w Bukareszcie samolot PZL P.1. Na przełomie sierpnia i września 1932 brał udział w narodowych wyścigach lotniczych (National Air Races) w Cleveland w USA na prototypie samolotu PZL P.11. Mimo rozwinięcia największej prędkości, zawodów nie wygrał, gdyż z powodu nieporozumienia nadleciał na metę z niewłaściwego kierunku. W lipcu 1931 wykonał skok ratowniczy na spadochronie podczas badań samolotu Lublin R.XIII. Wykonał też oblot PZL.16 zakończony wypadkiem (skrzyżowanie linek do napędu lotek).
W 1937 porzucił pracę w lotnictwie i osiadł w Bydgoszczy. Zmarł 6 sierpnia 1939 w szpitalu w Krakowie. Powodem samobójczej śmierci było odrzucenie wniosku o powrót do czynnej służby wojskowej w obliczy zbliżającejsie wojny z Niemcami. Został pochowany na cmentarzu wojskowym w Krakowie.

Tak o Jerzym Kossowski pisał w wydanych w 1967 roku wspomnieniach „Przed i po maju”.
„Legendarnej odwagi pilot, doskonały dowódca lotniczy. Twórca polskiego lotnictwa myśliwskiego […]; pilot myśliwski do ostatnich dni – najwyższej klasy! Otoczony bezapelacyjnym szacunkiem podwładnych, niesłychanie wymagający w stosunku do siebie i podwładnych na froncie i w służbie w czasie pokoju; przyjaciel w życiu codziennym”

Jerzy Kossowski był twórcą polskiego lotnictwa myśliwskiego oraz zasłużonym pilotem i dowódcą w wojnie polsko – bolszewickiej w 1920 roku.
Lista odznaczeń
• Krzyż Srebrny Orderu Wojskowego Virtuti Militari (nr 3945);
• Krzyż Walecznych (czterokrotnie);
• Złoty Krzyż Zasługi;
• Polowa Odznaka Pilota (nr 4);
• Krzyż Kawalerski Francuskiej Legii Honorowej;
• Krzyż Komandorski Korony Rumuńskiej;
• Włoska Odznaka Pilota;
• Order św. Anny II klasy (Imperium Rosyjskie);
• Order św. Anny III klasy (Imperium Rosyjskie);
• Order św. Anny IV klasy z Mieczami (Imperium Rosyjskie);
• Order św. Stanisława II klasy (Imperium Rosyjskie);
• Order św. Stanisława III klasy z Mieczami (Imperium Rosyjskie);
• Order św. Włodzimierza IV klasy z Mieczami (Imperium Rosyjskie).

Wykorzystane źródła

https://biogramy.ipn.gov.pl/bio/wszystkie-biogramy/111407,Jerzy-Kossowski.html
https://www.sejm-wielki.pl/n/Kossowski
https://ipn.gov.pl/pl/100-bohaterow-na-100-le/104549,Jerzy-Kossowski-ur-12-sierpnia-1892-w-Grodnie-zm-6-sierpnia-1939-w-Krakowie-pulk.html#:~:text=Pope%C5%82ni%C5%82%20samob%C3%B3jstwo%20powodowany%20depresj%C4%85%20w%20zwi%C4%85zku%20z%20odrzuceniem,nadchodz%C4%85cej%20wojny.%20Pochowany%20na%20cmentarzu%20wojskowym%20w%20Krakowie.
https://www.infolotnicze.pl/2013/06/22/jerzy-kossowski/
https://przystanekhistoria.pl/pa2/tematy/lotnictwo/93370,Zapomniany-bohater-Pulkownik-pilot-Jerzy-Kossowski-18921939.html
http://bequickorbedead.com/article_detail/british-reconnaissances-bristol-f2b-fighter/
http://bequickorbedead.com/article_detail/french-reconnaissances-caudron-g-iii-e2/
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jerzy_Kossowski_D.VII.jpg
Janusz Kędzierski, Kossowski Jerzy, [w:] Polski Słownik Biograficzny, tom XIV/2, zeszyt 62, Polska Akademia Nauk, Wrocław – Warszawa – Kraków 1969,
https://ipn.gov.pl/pl/historia-z-ipn/123836,Adam-Siwek-Zapomniany-bohater-Pulkownik-pilot-Jerzy-Kossowski-18921939.html
https://niebieskaeskadra.pl/?control=8&id=4056

Miejsce pamięci

Nazwa miejsca
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Lokalizacja
Tablica upamiętniająca płk. pil. Jerzego Kossowskiego w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Tablica upamiętniająca płk. pil. Jerzego Kossowskiego – ojca polskiego lotnictwa myśliwskiego w „ścianie pamięci” w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Uroczystość odsłonięcia tablicy odbyła się 4 kwietnia 2023 r. Projekt tablicy przygotował artysta plastyk Robert Firszt, Wykonana została w konwencji "Artdeco". Pamiątkowa tablica powstała z inicjatywy Krakowskiego Klub Seniorów Lotnictwa. W uroczystym odsłonięciu tablicy wzięli udział Kadeci I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie, którzy zabezpieczyli ceremoniał wojskowy. Grupa projektowa IPN Kadetów złożyła wiązankę podczas uroczystości oddając hołd Bohaterowi.
Więcej
Zdjęcia
Zdjęcia miejsca 1.1 Zdjęcia miejsca 1.2
Nazwa miejsca
Cmentarz wojskowy w Krakowie
Lokalizacja
Grób płka Jerzego Kossowskiego na cmentarzu wojskowym przy ul. Prandoty
Drugim miejscem upamiętniającym pułkownika Jerzego Kossowskiego jest grób na cmentarzu wojskowym przy ul. Prandoty w Krakowie. Bohater został pochowany w grobie rodziny Lenartów. Grób ten znajduję się w kwaterze 6 w rzędzie północnym, miejsce 1.<br /><br />04.04.2023r. po zakończonych uroczystościach odsłonięcia tablicy pamięci w Muzeum Lotnictwa Polskiego delegacja Kadetów, wśród nich autorów pracy konkursowej IPN przybyli na cmentarz wojskowy w Krakowie, gdzie zapalili znicze i oddali hołd Bohaterowi.
Więcej
Zdjęcia
Zdjęcia miejsca 2.1 Zdjęcie miejsca 2.2
Nazwa miejsca
23. Baza Lotnictwa Taktycznego im. ppłk pil. Jana Zumbacha
Lokalizacja
23. Baza Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim Sala Tradycji
Płk pil. Jerzy Kossowski służąc w 1 Pułku Lotniczym wypracował takie formy szkolenia, które uczyniły z pilotów niezrównanych mistrzów walki powietrznej, <br />23 Baza Lotnictwa Taktycznego współcześnie dzisiaj kontynuuje te tradycje poprzez to upamiętniając również w ten sposób twórcę polskiego lotnictwa myśliwskiego.<br />25 kwietnia br. Kadeci I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej wraz z grupą projektową konkursu IPN odwiedzili 23. Bazę Lotnictwa Taktycznego oraz Salę Tradycji, gdzie znajdują się pamiątki i historia 1 Pułku Lotniczego.
Więcej
Zdjęcia
Zdjęcie miejsca 3.1 Zdjęcie miejsca 3.2
Dokładny opis miejsc

Sala Tradycji 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego im. ppłk pil. Jana Zumbacha
Dostępna do zwiedzania w każdy wtorek i czwartek godz. 10.00-13.00. Zainteresowani zwiedzaniem powinni zgłosić się do szefa sekcji wychowawczej w celu umówienia wizyty.
https://23blt.wp.mil.pl/pl/pages/zwiedzanie-23-blt-2020-03-05-6/
Płk pil. Jerzy Kossowski służąc w 1 Pułku Lotniczym wypracował takie formy szkolenia, które uczyniły z pilotów niezrównanych mistrzów walki powietrznej,
23 Baza Lotnictwa Taktycznego współcześnie dzisiaj kontynuuje te tradycje poprzez to upamiętniając również w ten sposób twórcę polskiego lotnictwa myśliwskiego.

Żywa lekcja historii

Opis przeprowadzonej żywej lekcji historii

Członkowie grupy przeprowadzili cztery żywe lekcje historii w dwóch szkołach podstawowych: dwie 28 kwietnia 2023 r. - w klasie szóstej i siódmej w Dwujęzycznej Niepublicznej Szkole Podstawowej NOVUM w Wołominie oraz dwie 25 maja 2023 r. w dwóch klasach ósmych w Szkole Podstawowej nr 285 im. Jana Marcina Szancera w Warszawie. W lekcji historii wzięło udział około 120 uczniów.
Celem zajęć było przybliżenie postaci pilota Wojska Polskiego - pułkownika Jerzego Kossowskiego. Podczas zajęć z młodzieżą wykorzystaliśmy metody: prezentacja multimedialna, elementy wykładu, pogadanka i quiz z nagrodami. Pomoce dydaktyczne wykorzystane w lekcji to: prezentacja multimedialna na temat pułkownika Jerzego Kossowskiego
oraz nagrody do quizu. Czas lekcji- 45 min.
Przebieg lekcji: Zajęcia rozpoczęły się od przedstawienia celu i przedstawienia krótkiego rysu historycznego polskiego lotnictwa. Kolejnym punktem lekcji było przedstawienie sylwetki pilota - pułkownika Jerzego Kossowskiego z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej. Na koniec uczniowie poszczególnych klas wzięli udział w quzie, który sprawdził zdobyte podczas zajęć informacje. Najlepszym z nich rozdaliśmy upominki związane z historią polskiego lotnictwa i z naszą szkołą. Ostatnim punktem lekcji było wykonanie pamiątkowych zdjęć.
Podsumowanie: Podczas lekcji staraliśmy się dostosować sposób prezentacji do wieku młodzieży i ich dotychczasowo zdobytej wiedzy. Uczniowie chętnie słuchali lekcji, bardzo emocjonalnie podeszli do quizu. Chętnie się zgłaszali. Pozytywnie ocenili nasze zajęcia nauczyciele, pod których opieką pozostawała młodzież. Takie lekcje o bohaterach lokalnych wykraczają poza program nauczania historii, ale są potrzebne, żeby promować postawy patriotyczne wśród uczniów. Informacje o Bohaterze pacy konkursowej będą również publikowane na stronach facebook szkoły, która obecnie posiada zasięg ok. 5 tys. odbiorców.

Zdjęcia
Zdjęcie 1 Zdjęcie 2 Zdjęcie 3 Zdjęcie 4 Zdjęcie 5
Pliki
Plik 1 Plik 2 Plik 3 Plik 4 Plik 5 Plik ZIP lub RAR
do góry