Żołnierze w służbie historii Prywatne Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży w Nowym Targu - Konkurs V edycja -

Żołnierze w służbie historii Konkurs dla uczniów „klas mundurowych”

Nawigacja

Konkurs V edycja

Krzysztof Tekiel


Pełna nazwa szkoły
Prywatne Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży w Nowym Targu
34-400
Nowy Targ
małopolskie

Dane zespołu

Nauczyciel – Opiekun - imię i nazwisko
Krzysztof Tekiel

Pierwszy uczeń

Uczeń 1 – imię i nazwisko
Zuzanna Kudas

Drugi uczeń

Uczeń 2 – imię i nazwisko
Aleksandra Kordeczka

Trzeci uczeń

Uczeń 3 – imię i nazwisko
Oliwia Biel

Sylwetka żołnierza

Imię i nazwisko żołnierza
kpr. Józef Kuraś
Lata życia
1915-1947
Opis postaci
Józef Kuraś urodził się w Waksmundzie k. Nowego Targu 23 października 1915 roku. Był najmłodszym synem Józefa i Antoniny z d. Ligęza. Miał braci Władysława, Wojciecha, Jana i Michała oraz młodszą siostrę Marię.

W latach 1921 – 1926 chodził do szkoły w Waksmundzie, a w latach 1928 – 1933 do gimnazjum w Nowym Targu. W 1936 r. został powołany do wojska. Służbę odbył w 2 Pułku Strzelców Podhalańskich (2 PSP) w Sanoku, a następnie skierowany został do szkoły podoficerskiej Korpusu Ochrony Pogranicza (KOP) w Głębokiem, gdzie po jej ukończeniu awansowano go do stopnia kaprala. Po kursie pełnił służbę w Słobodce koło Wilna. Po powrocie z wojska, Kuraś ponownie zajął się pracą na roli i włączył się w nurt polityki ludowej. Pragnął w ten sposób kroczyć śladami ojca Józefa, który w 1923 roku zorganizował koło PSL „Piast”, które w połowie lat 30 – tych jako koło SL liczące około 50 członków, w powiecie zajmowało trzecie miejsce po Nowym Targu i Maruszynie. Późną wiosną 1939 roku Kuraś został wezwany na kilkutygodniowe ćwiczenia w szeregach 1 PSP w Nowym Sączu. 24 sierpnia uległ zmobilizowaniu.

Walczył w szeregach 8 kompanii pod dowództwem kpt. Lucjana Świerczewskiego. Kompania tak jak i cały pułk pozostawała w ciągłej walce z atakującymi Niemcami. Jej szlak bojowy wiódł od Limanowej przez Nowy Sącz, Bobową, Szymbark, Jasło, Krosno, Dynów, Bircze, Mościska i Las Janowski.

18 września, na drugi dzień po przekroczeniu polskiej granicy przez wojska sowieckie, dowództwo 1 PSP postanowiło się poddać Niemcom. Józef Kuraś nie wybrał jednak niewoli i z kilkoma innymi oficerami i żołnierzami zamierzał przedostać się do Francji. Plan ich jednak się nie powiódł i po tułaczce, 14 października 1939 roku Kuraś wrócił do Waksmundu. Nadszedł czas okupacji niemieckiej. Na Podhalu rozpoczęła się akcja wdrażania niemieckiej polityki narodowościowej: propaganda przekonywała górali, że są ludnością odrębną, niepolską, mającą przodków w skandynawskich Gotach. Akcja „Goralenvolku” obejmowała szkoły, w których zaczęto nauczać języka góralskiego, oferowała lepsze warunki życia dla ludzi przyznających się do pochodzenia góralskiego, namawiała do wyjazdu do pracy do Rzeszy.

Trud zwalczania „Goralenvolku” podjęły organizacje Związek Walki Zbrojnej – Armia Krajowa, Powiatowa Delegatura Rządu, SL Roch. Były to działania w rzeczy samej o podobnej idei, lecz działające osobno, co nie wróżyło powodzenia w wysiłkach. Dopiero w maju 1941 roku za sprawą Augustyna Suskiego – absolwenta Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykładowcy i wychowawcy młodzieży wiejskiej w uniwersytetach ludowych – nastąpiła konsolidacja sił poprzez stworzenie organizacji konspiracyjnej pod nazwą Konfederacja Tatrzańska. Głównym jej celem była walka z okupantem o Polskę wolną, niepodległą, ale też demokratyczną. Członkami Konfederacji były osoby związane przed wojną z ruchem ludowym istniejącym na Podhalu; do tego kręgu zaliczał się też Józef Kuraś „Orzeł” przewodniczący placówce KT w Waksmundzie.

Właśnie za jego sprawą placówka ta, istniejąca od czerwca 1941 roku, wykazała dużą aktywność w zwalczaniu „Gorallenvolku”, przeciwdziałaniu na rzecz wyjazdu do Rzeszy, przeciw wywózce drzewa do tartaku dla celów wojennych, przeciw kontyngentom itp. Wśród tych ludzi zrodziła się myśl zorganizowania grupy wypadowej przeciw instytucjom pracującym na rzecz wroga.

Kuraś od chwili utworzenia oddziału, w obawie przed aresztowaniem w domu bywał tylko po kryjomu, a nocami organizował akcje przeciw urzędom administracyjnym i placówkom gospodarczym w Łopusznej, Szaflarach i Odrowążu. Grupa niszczyła spisy ludności, inwentarze, wykazy kontyngentów, zabierała pieniądze oraz towary ze sklepów.

Rok 1942 przyniósł rozbicie Konfederacji Tatrzańskiej wskutek inwigilacji wewnętrznej prowadzonej przez niemieckiego agenta Stanisława Wegner – Romanowskiego.

Z organizacji pozostał czynny jedynie oddział Kurasia, którego członkowie od tej chwili ograniczyli kontakt z ludnością okolicznych wiosek do minimum.

W 1943 na Kurasia spadł ogromny cios; w odwecie za zamordowanie na Turbaczu dwóch policjantów granatowych – agentów gestapo i w skutek denuncjacji, Niemcy 29 czerwca otoczyli dom Kurasiów w Waksmundzie, zamordowali 73 – letniego ojca, żonę Elżbietę i 2,5-rocznego synka Zbigniewa, a dom spalili.

Od czerwcowej tragedii Kuraś zmienił pseudonim z „Orła” na „Ogień”, co było wynikiem bólu po stracie najbliższych, jak również znakiem rozpoczęcia nowego rozdziału w walce z wrogiem.

Po likwidacji KT istotnym problemem dla grupy Kurasia stało się zaplecze organizacyjne. Nie widząc perspektyw na odwołanie się do ludowców, którzy w powiecie nowotarskim nie dysponowali własną silą zbrojną, „Ogień” zdecydował się na kontakt z AK. 10 lipca 1943 roku na Turbaczu spotkał się z ppor . Władysławem Szczypką „Lechem” z Mszany Dolnej i jego zastępcą ppor. Janem Stachurą „Adamem” gdzie osiągnięto porozumienie, na mocy którego oba oddziały utworzyły obóz, zachowały wobec siebie autonomię, kierownictwo nad grupami objął „Lech”, zaś Kuraś otrzymał funkcję szefa gospodarczego. Obóz o kryptonimie „Wilk” istniał do stycznia 1944 roku.

Pomimo współpracy z Armią Krajową Kuraś wyraźnie oddzielał się od polityki londyńskiej, opierając się na poglądach ludowych. Niemal bezpośrednio po likwidacji „Wilka”, ludowcy nowotarscy uznając, za ludowy oddział „Ognia” – wiosną 1944 roku – włączyli go za jego przyzwoleniem do Ludowej Straży Bezpieczeństwa (LSB), która miała być odrębną siłą zbrojną na tym obszarze. Pomimo upomnień o podporządkowaniu się dowództwu AK – Kuraś nie zdecydował się na zmianę organizacji.

Latem 1944 roku doszło do spotkania z pojedynczymi oddziałami sowieckimi. „Ogień” za zgodą nowotarskiego Powiatowego Kierownictwa Ruchu Ludowego (PKRL) nawiązał kontakt z grupą Ludmiły Gordijenko „Tania”. Chociaż Kuraś nie należał do sympatyków Sowietów, to współdziałał z nimi z powodu wspólnoty interesów – walki z Niemcami.

Nowotarska Powiatowa Delegatura Rządu (PDR), bezpośrednio po wybuchu powstania warszawskiego podjęła decyzję o usunięciu niemieckich konfidentów z terenu Podhala. Na wykonawcę rozkazu przeznaczyła Kurasia wraz z jego ludźmi; tak powstał Oddział Specjalny mający za zadanie wykonywanie podziemnych wyroków.

Najważniejsze walki Kuraś toczył w styczniu 1945. 20 stycznia wspólnie z AL rozbił kolumnę niemieckich samochodów ciężarowych pod Klikuszową. Współpracował z regularną Armią Czerwoną, prowadząc Rosjan sobie znanymi szlakami górskimi. Dzięki szybkiemu opanowaniu okolic Nowego Targu, Niemcy opuścili miasto pozostawiając je nienaruszone. 30 stycznia 1945 roku „Ogień” ze swym oddziałem i grupą partyzantów sowieckich wkroczył do Nowego Targu. Wojna z Niemcami dla Józefa Kurasia zakończyła się. Niebawem jednak miała się rozpocząć kolejna... .
Wykorzystane źródła
Maciej Korkuć, Zostańcie wierni tylko Polsce… Niepodległościowe oddziały partyzanckie w Krakowskiem (1944 – 1947), Kraków 2002,
Maciej Korkuć, Zgrupowanie Partyzanckie „Błyskawica” [w:] Zeszyty Historyczne WiN-u, Nr 5/1994,
Bolesław Dereń, Józef Kuraś „Ogień”. Partyzant Podhala, Warszawa 2004,
Łukasz Majerczyk, Wizerunek Józefa Kurasia (ps. ,,Orzeł”, ,,Ogień”) (1915 – 1947) w literaturze historycznej”.

Miejsce pamięci

Nazwa miejsca
Nowy Targ
Lokalizacja
miasto Nowy Targ
Miasto od początku było własnością polskich królów, którzy oddawali je pod zastaw. Ze względu na swe położenie Nowy Targ szybko stał się centrum handlu na Podhalu i miejscem słynnych jarmarków. Tutaj krzyżowały się ważne szlaki handlowe, biegnące na Węgry. <br />Punktem kulminacyjnym w historii Nowego Targu były lata międzywojenne. Wówczas to liczba mieszkańców wzrosła o ok. 30%, a ilość domów zwiększyła się o 424 budynki. Odbywały się tu nadal słynne czwartkowe jarmarki, na które przyjeżdżali kupcy także z Czechosłowacji. Wraz z budową tartaku i cegielni, pojawił się większy przemysł. W latach 30. XX w. wybudowano lotnisko i stadion sportowy. <br />W 1939 r. w mieście zarejestrowano 312 rzemieślników oraz ponad 135 zakładów handlowo-usługowych. II wojna światowa, i trwająca w jej trakcie okupacja niemiecka, przerwały okres budowania dobrobytu miasta. Oddziały niemieckie wkroczyły do Nowego Targu już 1 września 1939 r., zajmując go bez walki. Mimo terroru i represji okupanta w mieście działał silny ruch oporu. Znajdowało się tu kilka central konspiracyjnych, wydających podziemną prasę i prowadzących akcje dywersyjne. W czerwcu 1941 r. powstała ludowa Konfederacja Tatrzańska, licząca ok. 400 członków i ok. 100 żołnierzy tzw. oddziału górskiego. To właśnie dzięki brawurowemu przedsięwzięciu, którego pomysłodawcą był Józef Kuraś oswobodzono miasto z rąk hitlerowców. Wówczas to Kuraś nawiązał kontakt z innymi oddziałami partyzanckimi oraz z batalionem wojska sowieckiego i poprzez pasmo Turbacza wyprowadził je na Kowańcu co całkowicie zaskoczyło hitlerowców, którzy wycofując się nie dokonali zniszczeń strategicznych miejsc miasta.<br />Po wojnie Nowy Targ zyskał charakter przemysłowy. Odbudowano zniszczony przez Niemców tartak, powstał kombinat obuwniczy oraz liczne zakłady odzieżowe i kuśnierskiej. Wybudowano duże osiedla z zabudową blokową, w których mieszka dziś prawie połowa mieszkańców miasta.<br />Obecnie Nowy Targ jest znaczącym w regionie ośrodkiem handlowym, kulturalnym i sportowym. Działają liczne hurtownie, wytwórnie obuwia, zakłady kuśnierskie, materiałów budowlanych i inne. Ważną gałąź gospodarki stanowi także turystyka i rekreacja. Miasto posiada w swej ofercie bogatą bazę noclegową oraz dobrze rozwiniętą sieć gastronomiczną. Jest doskonałym punktem wypadowym do wycieczek pieszych i rowerowych w bogate krajobrazowo i etnograficznie regiony Gorców, Spisza i Pienin. Od 1999 r. stanowi stolicę powiatu w województwie małopolskim.<br />Zdjęcia przedstawiają Nowy Targ podczas II wojny światowej.
Więcej
Zdjęcia
Zdjęcia miejsca 1.1 Zdjęcia miejsca 1.2
Nazwa miejsca
Schronisko na Turbaczu
Lokalizacja
Schronisko na Turbaczu
W 1943 roku oddział partyzancki Kurasia zamordował na Turbaczu w okolicach schroniska dwóch policjantów granatowych – agentów gestapo i w skutek denuncjacji, Niemcy 29 czerwca otoczyli dom Kurasiów w Waksmundzie, zamordowali 73 – letniego ojca, żonę Elżbietę i 2,5-rocznego synka Zbigniewa, a dom spalili.<br />Pierwsze schronisko na Turbaczu wybudował w 1925 Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego „Gorce” w Nowym Targu na polanie Wisielakówka. Służyło turystom tylko do 1933, kiedy to w nocy z 16 na 17 listopada podpalili go prawdopodobnie kłusownicy, którzy widzieli dla siebie zagrożenie w zwiększającym się ruchu turystycznym.<br /><br />PTT rozpoczął budowę drugiego schroniska w górnym skraju Hali Długiej w lipcu 1934, którą przerwał wybuch II wojny światowej. W 1934 wykonano roboty ziemne, fundamenty, kamienną kondygnację przyziemia oraz wzniesiono duży budynek gospodarczy, który służył również tymczasowo turystom. W 1935 obiekt podwyższono o kolejną kamienną kondygnację i przykryto prowizorycznym dachem. Wykończono również parter, umożliwiając nocleg 40 osób (dodatkowo w budynku gospodarczym mogło nocować 30 osób). W 1936 budynek nakryto docelowym dachem pokrywając go blachą. Do 1938 budynek został wykończony do stanu surowego. Dysponował 100 miejscami noclegowymi – 50 na łóżkach i 50 na siennikach. Gospodynią obiektu była Aniela Batkiewicz.<br />W trakcie II wojny światowej służył nielicznym turystom, ale przede wszystkim partyzantom Konfederacji Tatrzańskiej, a później Armii Krajowej, którzy mieli tutaj swój punkt kontaktowy. <br />Niezmiernie ciekawym jest fakt istnienia linii telefonicznej łączącej schronisko z domem ówczesnych włodarzy obiektu rodziny Batkiewiczów (ich dom znajdował się na Kowańcu w Nowym Targu.) Dawało to możliwość lepszej komunikacji w czasie okupacji, zwłaszcza partyzantom tak licznie skupionym w okolicznych lasach. Jednak przyszło lato roku 1943, Niemcy znaleźli linię telefoniczną. W lipcu 1943 podczas dużej obławy Niemcy zajęli schronisko, zmuszając partyzantów do ewakuacji na polanę Stawieniec pod Kudłoniem. Aniela Batkiewicz została aresztowana, a pracująca w schronisku Albina Białoń zamordowana przez Niemców. 12 listopada 1943 schronisko spłonęło – zniszczyli je sami partyzanci, chcąc zapobiec rozlokowaniu niemieckich patroli w budynku. Z obiektu pozostały kamienne ruiny.<br /><br />Budowę trzeciego, obecnie istniejącego schroniska, rozpoczęło w 1953 Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, przy wsparciu subwencji państwowej. Obiekt zaprojektowała inż. Anna Górska, jako okazały kamienny budynek o dwóch prostopadłych skrzydłach z arkadowym wejściem i strzelistym dachem, kryty gontem. Jedno ze skrzydeł powstało z wykorzystaniem ocalałej części przedwojennego obiektu. Przed jego ukończeniem, 21 października 1956, schronisku uroczyście nadano imię Władysława Orkana (imię poety nosiło również pierwsze schronisko pod Turbaczem z 1925). Oficjalnie obiekt został otwarty 21 sierpnia 1958.<br /><br /><br /><br />Zdjęcia przedstawiają drugie schronisko na Turbaczu w trakcie budowy i podczas II wojny światowej po pożarze.
Więcej
Zdjęcia
Zdjęcia miejsca 2.1 Zdjęcie miejsca 2.2
Nazwa miejsca
Zakopane
Lokalizacja
Pomnik Józefa Kurasia „Ognia”
Przy ul. Kościuszki, na terenie parku im. Lecha Kaczyńskiego stoi pomnik autorstwa rzeźbiarza Marka Szczepanika upamiętniający Józefa Kurasia ps. „Ogień” i żołnierzy walczących w jego oddziale. Pomnik przedstawiający kopiec z kamieni i siedzącego na jego szczycie orła z rozpostartymi skrzydłami. Na kamieniach wygrawerowane są napisy upamiętniające postać Kurasia i jego podkomendnych. Pomnik został odsłonięty w 2006 roku przez Lecha Kaczyńskiego i syna „Ognia” – Zbigniewa Kurasia. Józef Kuraś był partyzantem walczącym w czasie II wojny światowej na Podhalu, żołnierzem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego.
Więcej
Zdjęcia
Zdjęcie miejsca 3.1 Zdjęcie miejsca 3.2
Dokładny opis miejsc
miejsce 1
Miasto od początku było własnością polskich królów, którzy oddawali je pod zastaw. Ze względu na swe położenie Nowy Targ szybko stał się centrum handlu na Podhalu i miejscem słynnych jarmarków. Tutaj krzyżowały się ważne szlaki handlowe, biegnące na Węgry.
Punktem kulminacyjnym w historii Nowego Targu były lata międzywojenne. Wówczas to liczba mieszkańców wzrosła o ok. 30%, a ilość domów zwiększyła się o 424 budynki. Odbywały się tu nadal słynne czwartkowe jarmarki, na które przyjeżdżali kupcy także z Czechosłowacji. Wraz z budową tartaku i cegielni, pojawił się większy przemysł. W latach 30. XX w. wybudowano lotnisko i stadion sportowy.
W 1939 r. w mieście zarejestrowano 312 rzemieślników oraz ponad 135 zakładów handlowo-usługowych. II wojna światowa, i trwająca w jej trakcie okupacja niemiecka, przerwały okres budowania dobrobytu miasta. Oddziały niemieckie wkroczyły do Nowego Targu już 1 września 1939 r., zajmując go bez walki. Mimo terroru i represji okupanta w mieście działał silny ruch oporu. Znajdowało się tu kilka central konspiracyjnych, wydających podziemną prasę i prowadzących akcje dywersyjne. W czerwcu 1941 r. powstała ludowa Konfederacja Tatrzańska, licząca ok. 400 członków i ok. 100 żołnierzy tzw. oddziału górskiego. To właśnie dzięki brawurowemu przedsięwzięciu, którego pomysłodawcą był Józef Kuraś oswobodzono miasto z rąk hitlerowców. Wówczas to Kuraś nawiązał kontakt z innymi oddziałami partyzanckimi oraz z batalionem wojska sowieckiego i poprzez pasmo Turbacza wyprowadził je na Kowańcu co całkowicie zaskoczyło hitlerowców, którzy wycofując się nie dokonali zniszczeń strategicznych miejsc miasta.
Po wojnie Nowy Targ zyskał charakter przemysłowy. Odbudowano zniszczony przez Niemców tartak, powstał kombinat obuwniczy oraz liczne zakłady odzieżowe i kuśnierskiej. Wybudowano duże osiedla z zabudową blokową, w których mieszka dziś prawie połowa mieszkańców miasta.
Obecnie Nowy Targ jest znaczącym w regionie ośrodkiem handlowym, kulturalnym i sportowym. Działają liczne hurtownie, wytwórnie obuwia, zakłady kuśnierskie, materiałów budowlanych i inne. Ważną gałąź gospodarki stanowi także turystyka i rekreacja. Miasto posiada w swej ofercie bogatą bazę noclegową oraz dobrze rozwiniętą sieć gastronomiczną. Jest doskonałym punktem wypadowym do wycieczek pieszych i rowerowych w bogate krajobrazowo i etnograficznie regiony Gorców, Spisza i Pienin. Od 1999 r. stanowi stolicę powiatu w województwie małopolskim.
Zdjęcia przedstawiają Nowy Targ podczas II wojny światowej.


miejsce 2
W 1943 roku oddział partyzancki Kurasia zamordował na Turbaczu w okolicach schroniska dwóch policjantów granatowych – agentów gestapo i w skutek denuncjacji, Niemcy 29 czerwca otoczyli dom Kurasiów w Waksmundzie, zamordowali 73 – letniego ojca, żonę Elżbietę i 2,5-rocznego synka Zbigniewa, a dom spalili.
Pierwsze schronisko na Turbaczu wybudował w 1925 Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego „Gorce” w Nowym Targu na polanie Wisielakówka. Służyło turystom tylko do 1933, kiedy to w nocy z 16 na 17 listopada podpalili go prawdopodobnie kłusownicy, którzy widzieli dla siebie zagrożenie w zwiększającym się ruchu turystycznym.
PTT rozpoczął budowę drugiego schroniska w górnym skraju Hali Długiej w lipcu 1934, którą przerwał wybuch II wojny światowej. W 1934 wykonano roboty ziemne, fundamenty, kamienną kondygnację przyziemia oraz wzniesiono duży budynek gospodarczy, który służył również tymczasowo turystom. W 1935 obiekt podwyższono o kolejną kamienną kondygnację i przykryto prowizorycznym dachem. Wykończono również parter, umożliwiając nocleg 40 osób (dodatkowo w budynku gospodarczym mogło nocować 30 osób). W 1936 budynek nakryto docelowym dachem pokrywając go blachą. Do 1938 budynek został wykończony do stanu surowego. Dysponował 100 miejscami noclegowymi – 50 na łóżkach i 50 na siennikach. Gospodynią obiektu była Aniela Batkiewicz.W trakcie II wojny światowej służył nielicznym turystom, ale przede wszystkim partyzantom Konfederacji Tatrzańskiej, a później Armii Krajowej, którzy mieli tutaj swój punkt kontaktowy. Niezmiernie ciekawym jest fakt istnienia linii telefonicznej łączącej schronisko z domem ówczesnych włodarzy obiektu rodziny Batkiewiczów (ich dom znajdował się na Kowańcu w Nowym Targu.) Dawało to możliwość lepszej komunikacji w czasie okupacji, zwłaszcza partyzantom tak licznie skupionym w okolicznych lasach. Jednak przyszło lato roku 1943, Niemcy znaleźli linię telefoniczną. W lipcu 1943 podczas dużej obławy Niemcy zajęli schronisko, zmuszając partyzantów do ewakuacji na polanę Stawieniec pod Kudłoniem. Aniela Batkiewicz została aresztowana, a pracująca w schronisku Albina Białoń zamordowana przez Niemców. 12 listopada 1943 schronisko spłonęło – zniszczyli je sami partyzanci, chcąc zapobiec rozlokowaniu niemieckich patroli w budynku. Z obiektu pozostały kamienne ruiny.
Budowę trzeciego, obecnie istniejącego schroniska, rozpoczęło w 1953 Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, przy wsparciu subwencji państwowej. Obiekt zaprojektowała inż. Anna Górska, jako okazały kamienny budynek o dwóch prostopadłych skrzydłach z arkadowym wejściem i strzelistym dachem, kryty gontem. Jedno ze skrzydeł powstało z wykorzystaniem ocalałej części przedwojennego obiektu. Przed jego ukończeniem, 21 października 1956, schronisku uroczyście nadano imię Władysława Orkana (imię poety nosiło również pierwsze schronisko pod Turbaczem z 1925). Oficjalnie obiekt został otwarty 21 sierpnia 1958.
Zdjęcia przedstawiają drugie schronisko na Turbaczu w trakcie budowy i podczas II wojny światowej po pożarze.


miejsce 3
Przy ul. Kościuszki, na terenie parku im. Lecha Kaczyńskiego stoi pomnik autorstwa rzeźbiarza Marka Szczepanika upamiętniający Józefa Kurasia ps. „Ogień” i żołnierzy walczących w jego oddziale. Pomnik przedstawiający kopiec z kamieni i siedzącego na jego szczycie orła z rozpostartymi skrzydłami. Na kamieniach wygrawerowane są napisy upamiętniające postać Kurasia i jego podkomendnych. Pomnik został odsłonięty w 2006 roku przez Lecha Kaczyńskiego i syna „Ognia” – Zbigniewa Kurasia. Józef Kuraś był partyzantem walczącym w czasie II wojny światowej na Podhalu, żołnierzem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego.

Żywa lekcja historii

Opis przeprowadzonej żywej lekcji historii
(opis żywej lekcji historii jest jednakowy dla wszystkich zespołów z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Nowym Targu)

Podczas wspólnego spotkania wszystkich zespołów biorących udział w konkursie „Policjanci i Żołnierze w służbie historii”członkowie tychże postanowili, że muszą zrobić, muszą upamiętnić zbrodnię katyńską w sposób szczególny. Dlatego też, już od stycznia 2023 roku zaczęli planować, uzgadniać wszystkie kwestie potrzebne do zrealizowania tego przedsięwzięcia. Postanowiono, że w dniu 17 kwietnia 2023 roku na Rynku w Nowym Targu przy ratuszu przygotują spektakl muzyczno-słowny. W tym celu uczniowie wykorzystując rodzinne znajomości nawiązali kontakt z Grupą Rekonstrukcji Historycznej „Błyskawica” oraz z Nowotarską Grupą Mieszkańców „Pamięć”, którzy znacząco przyczynili się do umożliwienia, zrealizowania tego przedsięwzięcia np poprzez nagłośnienie spektaklu, wypożyczenie rekwizytów itp. Kadeci biorący udział w konkursie wystosowali zaproszenia do szkół z terenu Nowego Targu, włodarzy miasta, zaprojektowali plakaty które przekazali zaproszonym instytucjom, zaprosili także lokalne media tj. Nowotarską Telewizję Kablową a także przedstawicieli portalu internetowego „Podhale24”. Uzyskali od komendanta Komendy Powiatowej w Nowym Targu zgodę na zorganizowanie zgromadzenia. Na spektakl w dniu 17 kwietnia 2023 roku przybyło kilkuset przedstawicieli nowotarskich szkół wraz z nauczycielami i pocztami sztandarowymi oraz mieszkańcy miasta.

Relacje ze spektaklu
Nowotarska telewizja Kablowa (patrz od 7min 45 sek)
https://www.youtube.com/watch?v=I4h5SO2PE2M

Portal internetowy „Podhale24”
https://podhale24.pl/galerie/galeria/27888

https://www.youtube.com/watch?v=h9BBg8JM-6c
Zdjęcia
Zdjęcie 1 Zdjęcie 2 Zdjęcie 3 Zdjęcie 4 Zdjęcie 5
Pliki
Plik 1
do góry