Konkurs V edycja

Jacek Klimaszewski


Pełna nazwa szkoły
Zespół Szkół im. Ignacego Jana Paderewskiego prowadzone przez Edukacje Lubasz

Lubasz
Wielkopolskie

Dane zespołu

Nauczyciel – Opiekun - imię i nazwisko
Jacek Klimaszewski

Pierwszy uczeń

Uczeń 1 – imię i nazwisko
Julia Mołdysz

Drugi uczeń

Uczeń 2 – imię i nazwisko
Hubert Główczyński

Trzeci uczeń

Uczeń 3 – imię i nazwisko
Patrycja Zając

Sylwetka żołnierza

Imię i nazwisko żołnierza
Ignacy Misiąg
Lata życia
1891-1942
Opis postaci
Był synem Jana i Franciszki Krajnik. Uczył się w gimnazjum w Jarosławiu. W roku 1908 dołączył do organizacji przysposobienia wojskowego drużyny Bartoszowej. Po ukończeniu gimnazjum rozpoczął studia prawnicze na uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Zakończył je z powołania do armii Austrio-Węgierskiej. Ignacy Misiąg za zasługi został odznaczony srebrnym krzyżem orderu Virtuti Militari, i 4 krotnie orderem krzywa walecznych. Podczas pobytu we Włocławku wyróżnił się bezkonkurencyjną umiejętnością organizowania życia społecznego. Podczas gdy obiekty koszarowe zostały odnowione i rozbudowane, pod pułkownik Misiąg angażował się w rozwój kultury fizycznej. Po kapitulacji 6 dywizji piechoty dostał się do niewoli niemieckiej.
Na początku umieszczono go w obozie w Bochni A następnie w Oflagu XI B Braunschweig w którym pełnił funkcję starszego obozu. Kwietnia 1940r. Został przekierowany do Oflagu 2 C Woldendenbergu, gdzie również sprawował pieczę nad funkcją starszego obozu. Został umieszczony w szpitalu Jenieckim w Stargardzie gdzie amputowano mu nogi z powodu ciężkiej choroby Buergera. I w jej wyniku zmarł w szpitalu. O jego śmierci w 1967 został odznaczony złotym krzyżem orderu wojennego Virtuti Militari.
Wykorzystane źródła
Wikipedia
Widza własna
Ogólne informacje z Muzeum Woldenberczyków w Dobiegniewie

Miejsce pamięci

Nazwa miejsca
Muzeum Woldenberczyków
Lokalizacja
Muzeum
Oflag II C Woldenberg był obiektem umieszczonym około 1 kilometra od miejscowości Woldenberg (teraźniejszy Dobiegniew). Miał wielkość około 25 hektarów.<br />Wybudowany w latach 1939-1941r., przez około 500 polskich żołnierzy. Oflag przeznaczony dla Polskich Oficerów oraz ich ordynansów. Na terenie obozu wybudowanych było około 30 budynków. Oddzielną część obozu stanowiły budynki komendantury obozu. Cały obóz otoczony był podwójnym płotem z drutu kolczastego oraz dookoła obozu umieszczone było 8 wież strzelniczych. Poszczególne części obozu odgradzał od siebie płot z drutu kolczastego. Oflag dzielił się na 2 części Wschód i Zachód, każda z nich na 3 bataliony, zaś te na kompanie.<br /><br />Oflag II C Woldenberg Teraz:<br /> Powstało w 1987 roku z inicjatywy byłych jeńców tego oflagu. W środku znajdują się oryginalne pamiątki ora pozostałości z czasów niewoli. Muzeum umiejscowione jest w baraku niemieckiej części obozu. Powierzchownie część muzealna zajmuje ok. 400m2. Pozostałe elementy wyposażenia obozowego zostały przeniesione z poszczególnych baraków np. drzwi z aresztu obozowego, płyty nagrobne z cmentarza obozowego, prawą stronę ołtarza z kaplicy obozowej – płaskorzeźba wykonana przez prof. Stanisława Horno- Popławskiego. Na zasoby muzealne składają się zbiory własne ok. 2459 zinwentaryzowanych elementów oraz kilkadziesiąt depozytów pozyskanych od byłych jeńców lub ich rodzin w ramach darów
Więcej
Zdjęcia
Zdjęcia miejsca 1.1 Zdjęcia miejsca 1.2
Nazwa miejsca
Międzynarodowy Cmentarz Wojenny
Lokalizacja
Nagrobek Ignacego Misiąga
Międzynarodowy cmentarz wojenny w Starogardzie <br />Utworzony został w 1914r. W celu pochowania rosyjskich żołnierzy natomiast aktualnie spoczywa na nim 5004 jeńców różnych narodowości m.in. polskich, sowieckich, francuskich, jugosłowiańskich, włoskich, marokańskich, angielskich, belgijskich, serbskich, rumuńskich i portugalskich. <br />Podczas I wojny na cmentarzu pochowano 95 jeńców: Rosjan, Serbów, Rumunów i Portugalczyków. Z tego okresu pochodzą trzy pomniki ku czci Rosjan: prawosławnych, wyznawców islamu i żydów.<br />W czasach II wojny światowej pochowani zostali tam jeńcy Stalagu w Stargardzie i Oflagu w Dobiegniewie.<br />W 1950r. ekshumowano część zwłok Anglików, Francuzów i Włochów, dwa lata później cmentarz został powiększony do aktualnie powierzchni czyli 1,27 ha. W latach pięćdziesiątych XX wieku przeniesiono tam 70 ciał z pojedynczych mogił w okolicach Stargardu, Pyrzyc i Choszczna. <br />Na ogrodzeniu cmentarza widnieje 30 metalowych tablic z nazwiskami spoczywających tu żołnierzy.
Więcej
Zdjęcia
Zdjęcia miejsca 2.1 Zdjęcie miejsca 2.2
Nazwa miejsca
Lokalizacja
Zdjęcia
Dokładny opis miejsc
-

Żywa lekcja historii

Opis przeprowadzonej żywej lekcji historii
Przeprowadziliśmy lekcję na terenie naszej szkoły, w klasie Pierwszej Technikum weterynarii- 20 uczniów oraz w klasie drugiej Oddziału Przygotowania Wojskowego- 13 uczniów na temat Pułkownika Ignacego Misiąga. Celem lekcji było bliższe zapoznanie uczniów z jego sylwetką oraz przybliżyliśmy historię Oflagu II C Woldenberg. Lekcje odbywała się przy pomocy prezentacji którą wcześniej wykonaliśmy oraz staraliśmy się przytaczać i tłumaczyć jak najdokładniej sam życiorys Ignacego Misiąga. Zajęcia cieszyły się dużym zaangażowaniem ze strony obu klas, zaraz po zapoznaniu się z postacią oraz nabytą wiedzą uczniowie przeprowadzili ankietę sporządzoną przez nas weryfikującą wiedze na temat naszego bohatera oraz samego Oflagu II C Woldenberg. Wiele osób dostało dyplomy jako nagrodę za wypisanie ankiety w jak największym stopniu poprawności. Na samym końcu przeprowadziliśmy krótką dyskusje na temat Pułkownika Ignacego Misiąga.
Zdjęcia
Zdjęcie 1 Zdjęcie 2 Zdjęcie 3 Zdjęcie 4 Zdjęcie 5
Pliki
Plik 1 Plik 2
do góry