Żołnierze w służbie historii Zespół Szkół Chemiczno - Elektronicznych im. Jana Pawła II - Konkurs V edycja -

Żołnierze w służbie historii Konkurs dla uczniów „klas mundurowych”

Nawigacja

Konkurs V edycja

Anna Łaszkiewicz


Pełna nazwa szkoły
Zespół Szkół Chemiczno - Elektronicznych im. Jana Pawła II
88-100
Inowrocław
kujawsko-pomorskie

Dane zespołu

Nauczyciel – Opiekun - imię i nazwisko
Anna Łaszkiewicz

Pierwszy uczeń

Uczeń 1 – imię i nazwisko
Norbert Kościński

Drugi uczeń

Uczeń 2 – imię i nazwisko
Kaja Skulska

Trzeci uczeń

Uczeń 3 – imię i nazwisko
Wiktoria Łożykowska

Sylwetka żołnierza

Imię i nazwisko żołnierza
Feliks Janiak
Lata życia
1894 - 1977
Opis postaci
FELIKS JANIAK ( 1894 – 1977 )
Feliks Janiak urodził się 14 stycznia 1894 w Miatach w ówczesnym powiecie witkowskim, dziś powiat gnieźnieński, województwo wielkopolskie. Wychował się w patriotycznej i katolickiej rodzinie. Jego rodzicami byli Marcin i Marianna Janiakowie. Feliks wcześnie stracił mamę, ale ojciec, który ponownie się ożenił, dbał o jego wychowanie i wykształcenie. Prawdopodobnie miał kilkoro rodzeństwa - brata i siostrę z pierwszego małżeństwa ojca i kilkoro z drugiego. Po śmierci matki wychowywał się na plebanii kościoła parafialnego w Trlągu koło Janikowa.
W czasie I wojny światowej, podobnie, jak większość mężczyzn z zaboru pruskiego, został zmobilizowany do zaborczej armii niemieckiej. Kapitulacja Niemiec 11 listopada 1919 roku i koniec wojny umożliwiły mu powrót do domu. Polska symbolicznie odzyskała niepodległość, ale Niemcy nie chcieli oddać Polakom Wielkopolski. Stosunki między Polakami a Niemcami były napięte. Młodzi Polacy, tacy, jak Feliks Janiak rwali się do walki o Polskę. Samorzutnie tworzyły się oddziały powstańcze. Do jednego z nich wstąpił Feliks Janiak. U progu rodzącej się niepodległej Rzeczypospolitej czynnie włączył się w proces jej tworzenia.
27 grudnia 1918 r. wybuchło w Poznaniu Powstanie Wielkopolskie, które szybko objęło Wielkopolskę i Kujawy. Feliks Janiak wziął w nim aktywny udział. Pod dowództwem kapitana Pawła Cymsa, który przybył do Inowrocławia ze strony Strzelna, od 4 stycznia 1919 roku walczył o wyzwolenie miasta. Oddziały powstańcze prowadziły ciężkie walki o dworzec kolejowy, koszary wojskowe i pocztę, w których brał udział nasz bohater. Po wyzwoleniu Inowrocławia, w dniu 6 stycznia 1919 r., walczył w bitwach pod Kępnem, Czarnym Lasem i Zdunami. W czasie walk został ranny i przebywał w lazarecie. Jego udział w Powstaniu Wielkopolskim i to, że został ranny, zostało potwierdzone przez Komisje Weryfikacyjną na posiedzeniu w dniu 30 października 1947 roku. Powstanie Wielkopolskie zakończył w stopniu podporucznika. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 r. rozejmem w Trewirze. Na jego mocy zasady rozejmu kończącego I wojnę światową zostały rozszerzone na front powstańczy, a na mocy traktatu wersalskiego Wielkopolska została przyłączona do Polski.
Już jako żołnierz Wojska Polskiego, do którego został powołany 30 maja 1919 r. uczestniczył w wojnie polsko – bolszewickiej, co potwierdzają odpowiednie dokumenty wojskowe. Niestety nie udało się ustalić, gdzie konkretnie walczył i w jakiej jednostce. 20 listopada 1920 roku został zdemobilizowany. W 1959 roku za zasługi w Powstaniu Wielkopolskim został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski.
Swoje zawodowe życie Feliks Janiak związał z Zakładami Chemicznymi “Soda-Mątwy” na stanowisku destylatora, gdzie przepracował 50 lat. Mieszkał wtedy w zakładowych mieszkaniach fabrycznych. Po śmierci swojej pierwszej żony Pelagii, ożenił się w 1938 roku z Gabrielą Szczepaniak. Ślub odbył się w Kruszwicy w kościele św. Piotra i Pawła. Wraz z drugą żoną pobudował dom, w którym wychował córkę Teresę.
W 1922 roku był współzałożycielem Ochotniczej Straży Pożarnej w MątwachPełnił tam funkcje skarbnika. Zasłużony działacz OSP oznaczony medalem za zasługi dla pożarnictwa.
Po II wojnie światowej był szykanowany przez komunistyczne władze, dlatego, że nie chciał zapisać się do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Stracił nawet pracę w Zakładach Chemicznych i dopiero po pewnym czasie, po interwencji dyrekcji zakładu w Radzie Państwa, ją odzyskał.


Zmarł 14 sierpnia 1977 r. Pogrzeb odbył się 17 sierpnia przy licznym udziale dyrekcji Zakładów Chemicznych, samorządu robotniczego, strażaków, krewnych i sąsiadów na cmentarzu parafialnym Opatrzności Bożej w Mątwach.
Był człowiekiem wielkiej wiary, skromnym i pracowitym. Tak wspomina dziadka Pan Tomasz Olejniczak, który jest nauczycielem w Zespole Szkół Chemiczno – Elektronicznych w Inowrocławiu.
Wykorzystane źródła
Dokumenty i relacje z domu rodzinnego Feliksa Janiaka udostępnione przez wnuka bohatera Pana Tomasza Olejniczaka.

Miejsce pamięci

Nazwa miejsca
Cmentarz
Lokalizacja
Grób Feliksa Janiaka
Grób uczestnika Powstania Wielkopolskiego Feliksa Janiaka<br />https://photos.app.goo.gl/yL4MAmFgEvip1ZS56<br />Miejsce pamięci nr 1<br />https://photos.app.goo.gl/yL4MAmFgEvip1ZS56<br />https://photos.app.goo.gl/Biy9BYzDzqkMbRmL6
Więcej
Zdjęcia
Zdjęcia miejsca 1.1
Nazwa miejsca
Inowrocław
Lokalizacja
Izba Pamięci
Izba Pamięci znajduje się w Szkole Podstawowej nr 9 im. Marii Skłodowskiej - Curie w Inowrocławiu. Gromadzi pamiątki i dokumenty związane z Feliksem Janiakiem. Opiekuje się nią nauczyciel - bibliotekarz i nauczyciel historii.<br />Miejsce pamięci nr 2<br />https://photos.app.goo.gl/QLQFTvLWv81kPU33A<br />https://photos.app.goo.gl/CtZbXbE6ZDbFfrfs6
Więcej
Zdjęcia
Zdjęcia miejsca 2.1 Zdjęcie miejsca 2.2
Nazwa miejsca
Inowrocław
Lokalizacja
Dom rodziny Janiaków
Dom został pobudowany przez naszego bohatera Feliksa Janiaka i jego żonę Gabrielę. <br />Miejsce pamięci nr 3<br />https://photos.app.goo.gl/yTrPJryVVHqsVz9S8<br />https://photos.app.goo.gl/E93tzg8MFRPs1ZRM8
Więcej
Zdjęcia
Dokładny opis miejsc
Miejsce pamięci nr 1
Cmentarz parafialny pw. Opatrzności Bożej znajduje się przy ulicy Mątewskiej 24 w dzielnicy Mątwy w Inowrocławiu, niedaleko szkoły uczestników konkursu. Znajduje się na nim grób rodzinny Janiaków, w którym spoczywa Powstaniec Wielkopolski Feliks Janiak. Na grobie znajduje się odpowiednia tabliczka potwierdzająca jego udział w Powstaniu Wielkopolskim.
https://photos.app.goo.gl/yL4MAmFgEvip1ZS56
https://photos.app.goo.gl/Biy9BYzDzqkMbRmL6

Miejsce pamięci nr 2
Izba Pamięci znajduje się w Szkole Podstawowej nr 9 im. Marii Skłodowskiej - Curie przy ulicy Chemicznej 9 w dzielnicy Mątwy w Inowrocławiu. Izba Pamięci opiekuje się nauczyciel bibliotekarz i nauczyciel historii. Izba gromadzi pamiątki i zbiory lokalnych bohaterów i osób związanych ze szkołą. Między innym są udostępnione przez rodzinę materiały o Feliksie Janiaku.
https://photos.app.goo.gl/QLQFTvLWv81kPU33A
https://photos.app.goo.gl/CtZbXbE6ZDbFfrfs6

Miejsce pamięci nr 3
Dom rodziny Janiaków znajduje się przy ulicy Staropoznańskiej 125. Został zbudowany przez Feliksa Janiaka i jego żonę Gabrielę po II wojnie światowej. Znajduje się blisko SP9 i ZSCH-E im. Jana Pawła II. W domu tym mieszka obecnie wnuk naszego bohatera Pan Tomasz Olejniczak.

https://photos.app.goo.gl/yTrPJryVVHqsVz9S8
https://photos.app.goo.gl/E93tzg8MFRPs1ZRM8

Żywa lekcja historii

Opis przeprowadzonej żywej lekcji historii
Żywa lekcja historii.
Lekcja odbyła się w Szkole Podstawowej nr 9 im. Marii Skłodowskiej - Curie w Inowrocławiu. Brali w niej udział uczniowie klasy VIII a pod opieką nauczyciela historii Michała Matyjasika. Lekcja została przygotowana przez uczestników konkursu i obejmowała prezentację bohatera w formie prezentacji multimedialnej, omówienie konkursu i bohatera oraz test sprawdzający wiedzę uczniów o Feliksie Janiaku. Uczniowie SP 9 współpracują z nasza szkołą, bo obie są niedaleko. Chętnie włączaja się z przedsięwzięcia organizowane przez klasy mundurowe.
Zdjęcia z lekcji
https://photos.app.goo.gl/Zw8cMGiqW9jJ9kUh7
https://photos.app.goo.gl/2Cr44hxabfNjPQwF7
https://photos.app.goo.gl/Nw7EUuEUey2Hz3PD6
https://photos.app.goo.gl/1rAfADkE17yo3h7x8
https://photos.app.goo.gl/Xmeb7x6nAWNQdg4E6

Test
https://1drv.ms/w/s!Ap9co8duLgLQgSHyW9-apApDJmnr

Prezentacja
https://1drv.ms/p/s!Ap9co8duLgLQgQsCivEhdIFTSypt?e=Zv2xzO

Scenariusz lekcji
https://1drv.ms/w/s!ArSronoGa7WllgN0uGlfXsFyeK-_
Zdjęcia
Pliki
do góry